Romanya’da operada ezan protestosu 

Romanya’da operada ezan protestosu 

Romanya’da sağcılar, operadaki bir eserde ezan okunmasını, milli marşı söyleyerek protesto etti.

Romanya’da radikal sağcılar, Kluj şehrinin ünlü opera binasında sahnelenen eserin bir parçası olarak ezan okunmasını, milli marşı söyleyerek protesto etti. Olay Karl Jenkins'e ait “Silahlı adam-Barış için dua” adlı eserin gösterime girdiği ilk gece yaşandı.

BBC’nin haberine göre sahnede ezan okunmaya başlayınca, Romanya Radikal Sağ Partisi üyeleri ayağa kalkıp Romanya milli marşını söyleyerek ezanı protesto etmeye başladılar. Eserin sahnelenmesi yarıda kesildi, sahne karartıldı ve opera görevlileri protestocuları binadan çıkardı.

Protestocuların temsilcisi binadan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu eserde Allah’ın adı anılıyor! Bize etnik olarak başkalarıyla birlikte yaşamamız öğütleniyor. Sanki bu dünyada olup bitenleri bilmiyor muyuz? Allahu Ekber haykırışlarıyla Avrupa’da insanlar öldürülürken, bizim memleketimizde sahnede de olsa Allahu Ekber diye bağırılamaz” dedi.

Protestocular görevliler tarafından salondan çıkarılırken, diğer seyirciler ve protestocular arasında tartışmalar da yaşandı. Esere, protestocular dışarı çıkarıldıktan sonra alkışlarla devam edildi.

Karl Jenkins tarafından 2000 yılında bestelenen eser, dünyanın pek çok operasında şimdiye dek başarıyla sahnelenmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net

5 yorum yapılmış

 1. Tülay KURT 15 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Onlara etnik olarak başkalarıyla yaşamaları öğütleniyormuş, benim ülkemin halkı o başkalarıyla dedikleriyle birlikte yaşanıyor. Gerçek müslüman değil bir insan öldürmek keyfiyeten hiçbir canlının hayatına kastetmez. Çok nazik dönemde olduğumuz şu zamanda provokasyonlara geçit vermememek lazım.

 2. Tahir sahin 16 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Allaha ekber deyip insan olduruyorlar dogru yapmislar romenler

 3. celali bilgin 17 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  fasist her yerde fasist tir bizim dinimizde bir insani oldurmek butun insanligi oldurmus gibi dir kaldiki alahu okber diyerek hicbir musluman cinayet islemez.

 4. Oğuz ADIBELLİ 17 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Ezanı dünyanın her yerinde okunmasını görmek ve duymak en büyük ümidimdir İNŞAALLAH

 5. ruşen çakı 17 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  arapmıki ezan okursun romenler

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.