Dış ticaret açığı yüzde 85 arttı 

Dış ticaret açığı yüzde 85 arttı 

Dış ticaret açığı, eylülde büyük bir sıçrama yaparak yüzde 85.2 oldu.

Dış ticaret açığı, ağustostaki yüzde 22.8’lik artışın ardından, eylülde yüzde 85.2 ile büyük bir sıçrama yaptı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının öncü verilerine göre dış ticaret açığı eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 85.2 artarak 8.14 milyar dolara tırmandı.

Buna göre, ihracat eylülde yüzde 8.67 artarak 11.85 milyar dolara, ithalat da yüzde 30.67 artarak 19.99 milyar dolara çıktı. Dış ticaret açığının büyük ölçüde artması üzerine, ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl eylül ayında yüzde 71.3 düzeyindeyken, bu yıl eylül ayında yüzde 59.3 ile yüzde 60’ın da altına geriledi.

Eylül ayında en çok ihraç edilen ürünler grubu 1.78 milyar dolar ile motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları olurken, bu grubu 1.08 milyar dolar ile kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler ve 685 milyon dolar ile örme giyim eşyası ve aksesuarı izledi. Buna karşılık, en çok ithal edilen ürün grubu ise 3.2 milyar dolar ile mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler oldu. (İstanbul/EVRENSEL)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ekim 2017 19:05
www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. Yılmaz vural 17 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 3

    Yani durumlar pek iyi değil sonuç batıyormuyuz durum öyle gösteriýor her şeyin hayırlısı.

  2. Recai tokkuzun 17 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 0

    Ülke yonetmek heyyyt demekle yonetilmeye kalkilirsa başka ne bekliyorsunuzki anca alırsın birşey satamazsın ne yazikki

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.