02 Ekim 2017 14:35

Rize’de şiddetli yağış: 20 ev boşaltıldı

Rize'de bu sabah başlayan şiddetli yağmur etkili oluyor. Güneysu ilçesi Başköy köyünde heyelan riski taşıyan 20 ev, önlem amacıyla boşaltıldı.

Rize’de şiddetli yağış: 20 ev boşaltıldı

Paylaş

Rize’de sabah saatlerinde etkisini artıran şiddetli yağmur, bazı cadde ve sokakları göle çevirdi. Salarha ve Güneysu derelerinde su seviyesi yükseldi. Güneysu ilçesi Başköy köyünde heyelan riski taşıyan 20 ev önlem amacıyla boşaltıldı. Evlerini terk edenler, komşularına ait güvenli evlere geçti. Güneysu-Başköy Köy yolu da heyelan nedeniyle ulaşıma kapanırken, köyde bir eve ulaşan beton köprü de yıkıldı. İl Özel İdaresi’ne ait iş makineleri kapalı yolu ulaşıma açmak için çalışma başlattı.

Başköy Köyü Muhtarı Hızır Reyhan, şiddetli yağmur nedeniyle köylerindeki mahallelerde toprak kaymalarının yaşandığını belirterek tedbir amaçlı 20 evi boşalttıklarını söyledi. Reyhan, “4 gündür yağmur bölgede etkiliydi. Toprak suya doydu. Bu sabah yağmur yeniden şiddetini artırdı. Bölgedeki taş ocaklarında yapılan patlatmalar nedeniyle arazilerde açılmalar vardı. Bu nedenle riskli evleri boşalttık” dedi. Evlerini boşaltanlar da tedirgin olduklarını belirterek önlem alınmasını istedi.

ŞELALE TAŞTI

Çayeli ilçesi Köprübaşı köyünde, yaklaşık 70 metre yüksekten dökülen Ağaran Şelalesi'nin debisi, şiddetli yağışın ardından arttı. Şelaleden gelen suyun boşaldığı dere taşarak yolu ulaşıma kapattı.

Öte yandan Çamlıhemşin ilçesinde bir vatandaş su seviyesi yükselen Fırtına Deresi’nin üzerine kurulu ilkel teleferikle karşıdan karşıya geçti. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

Bu arada Rize’nin Çayeli ilçesinde Çarşamba gecesi meydana gelen sel ve heyelanlar sırasında bir yolcu minibüsünün Kaptanpaşa köyünde sel sularına kapılmaktan son anda kurtulduğu ortaya çıktı. Kısmen sele kapılan minibüs yapılan çalışma ile dereden çıkarıldı. Bu anlar da kamera ile görüntülendi.

KAPTANPAŞA KARAYOLU YENİDEN ULAŞIMA KAPANDI

Rize'de etkisini sürdüren şiddetli yağmur nedeniyle Çayeli ilçesindeki Senoz Deresi taştı. Sel suları Çayeli-Kaptanpaşa Köyü karayolunu ulaşıma kapattı. Karayolları ekipleri kapalı karayolunu ulaşıma açmak için çalışma başlattı.

Rize'de Çarşamba gecesi meydana gelen selde Kaptanpaşa Köyü karayolu ulaşıma kapanmıştı. Karayolu 2 gün sonra ulaşıma açılabilmişti.(Rize/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Halter Federasyonu Başkanı: Doping cezası haksızlık

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa