İzmir'de 80 işçi, işsizlikle karşı karşıya

İzmir'de 80 işçi, işsizlikle karşı karşıya

ESHOT Genel Müdürlüğü ve Sınırlı Sorumlu İzyuk Tüketim Kooperatifi arasındaki ihale sona ermesi üzerine 80 işçi işsizlikle karşı karşıya kaldı.

Eda AKTAŞ
İzmir

ESHOT Genel Müdürlüğü ve Sınırlı Sorumlu İzyuk Tüketim Kooperatifi arasında yapılan ihalenin son bulması üzerine, kooperatife bağlı olarak çalışan 80 işçi işsiz kalma endişesi yaşıyor. 

ESHOT Genel Müdürlüğü ile anlaşmalı Sınırlı Sorumlu İzyuk Tüketim Kooperatifi yıllardır ESHOT bünyesinde çalışan personele büfe hizmeti veriyordu. 

Atölyeler, garajlar ve belediye otobüslerinin son duraklarında yaklaşık 3 bin 700 çalışana su, çay, kahve ve yiyecek hizmetleri sağlayan büfelerin kapatılması gündeme geldi. Kooperatifin işlettiği 27 büfede 80 işçi çalışıyor. 

ESHOT Genel Müdürlüğü ile Kooperatif arasındaki ihalenin süresinin bitmesi nedeniyle büfelerin İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Grand Plaza’ya devredileceği belirtildi. ESHOT’un Kooperatif’e gönderdiği yazıda, eylül ayından itibaren 27 büfenin kapatılmaya başlanılacağı ve 15 Aralık 2017 tarihine kadar bu işlemin tamamlanacağı bildirildi. Şu ana kadar yaklaşık 6 büfenin kapatıldığı ifade edildi. 

Kooperatife bağlı çalışan 80 işçinin durumuna ilişkin net bir durum söz konusu değilken kapatılan büfelerdeki işçiler ise süresiz şekilde ücretsiz izne çıkartıldı. Ayrıca kapatılan büfelerin yerine ise çay makinelerinin getirileceği tartışılırken, hem Kooperatif’e bağlı çalışanlar hem de ESHOT bünyesindeki personellerin mağduriyet yaşayacağı belirtiliyor.

www.evrensel.net

6 yorum yapılmış

 1. 80 işçiden 1 i 18 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Eshot genel müdürü 80 işçinin hesabini nasıl vercek gün gelir peşkeş çektiği insanlar onu kurtarabilecekmi?

 2. murat 18 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  belediyenin kamburu olmuş pek çok bölüm varken gecenin saat 4 ünde ÇAYI 50 kuruşa verebilen elektriğini suyunu personel giderini vergisini kendi ödeyebilen ASGARİ ÜCRETLE BİLE OLSA 80 aileye geçim kapısı olmuş bir kurumu kapatmak hemde haksız usulsuz kanuna aykırı bir şekilde kimin işine yarar kamu yararına çalıştığı gün gibi açık olan bir kurumu kapatmaktan kimlerin rant sağladığını araştırmak sanırım savcıların işi buradan suç duyurusunda bulunuyorum
  murat YILMAZ

 3. izleyici 19 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  yürütmeye hazırlananlar için yürütmenin durması davası açmışlar diye duydum izyukun kazanmasını diliyorum

 4. Sosyal demokrat 19 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  ESHOT GENEL MÜDÜRÜNÜN ADALETSİZLİĞİ BİZ ESHOT ÇALIŞANLARI OLARAK BU DURUMUN KİŞİSEL ÇIKARLARI OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ VE YILLARCA BİZLERE HİZMET VEREN İZYUK TÜKETİM KOOPARATİFİ ÇALIŞANLARINA YAPILAN BU ZULÜM ASLA AF EDİLEMEZ BIZLER KOOPARATİFIN HİZMETLERİNDEN MEMUNDUK SABAH SAAT 04.00 AÇILIP GEÇE SAAT 23.00 KADAR HİZMET VERILMEKTE ŞİMDİ 80 İŞÇİ İŞSİZ KALACAK BU KIŞ GÜNÜ NE YAPACAKLAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VİCDANININ SESİNİ DİNLEMELİ BU EMEKÇİLERİ ÇAY MATİKLERE DEĞİŞTİRMEK VİCDANSIZLIKTIR KALDI Kİ 3700 ÇALIŞAN BU ÇAY MATİKLERDEN NASIL YARARLANACAK SABAH KAHVALTISINI ÖĞLEN YEMEĞİNİ AKŞAM YEMEĞİNİ ŞOFÖR ARKADAŞLARA BU MAKİNALAR YEMEK VERECEK Mİ YOK SOSYAL DEMOKRAT BELEDIYE BAŞKANLARI VE BİROKRATLAR SAYIN GENEL BAŞKAN ADALET ARARKEN NEDIR BU ADALETSİZLİK .

 5. Bilirkişi 19 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Eshot genel müdürü nasıl verildiği belli olmayan bir şekilde Kooperatifin yer tahsisleri iptal ettiği yerlere Otomat makinaları yerleştirme işlemini başlatmıştır.

 6. Bilirkişi 19 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Ortada bir ihale yok.
  Kooperatif toplu iş sözleşmesi ve 4857 sayılı İş Kanunu 115. Maddesine göre yer tahsisleri yapılmış. Eshot çalışanları tarafından kurulmuş. 2006 yılından bugüne kadar 4000 şöföre hizmet vermiş.
  Şu anki Eshot genel müdürünün Sayıştay bahanesi ile yer tahsis işlemine son vermesi sonucu 80 kişi işsiz kalacaktır.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.