01 Ekim 2017 19:04

‘Referandum Kürt iç barışına hizmet ediyor’

Hak İnisiyatifinden Ahmet Faruk Ünsal: IKBY'deki referandum Kürt iç barışının sağlanması yönünde bir enstrümana dönüştü.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi referandumunu değerlendiren Hak İnisiyatifinden Ahmet Faruk Ünsal “Referandum Türkiye’nin hiç beklemediği ve istemediği şekilde Kürt iç barışının sağlanması yönünde bir enstrümana dönüştü” dedi. 

25 Eylül’de Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna karşı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet yetkilileri Kürdistan Bölgesine  için sık sık ambargo açıklamaları ve referanduma ilişkin AKP eski milletvekili ve Hak İnisiyatifinden Ahmet Faruk Ünsal, Mezopotamya Ajansı’nın bu konudaki sorularını yanıtladı. 

AMBARGOYA KARŞI MAVİ MARMARA! 

Açlık terbiye etmeyi tehdit olarak kullanılmasına karşı durmak gerektiğini anlatan Ünsal, Türkiye’nin ambargoya uygulamayacağını belirterek, “Çünkü olası bir ambargo Irak Kürtlerini sıkıntıya sokar ama Türkiye ekonomisi türbülansa girmiş. Türkiye’nin Habur’a ve oradaki ticarete daha fazla ihtiyacı var” dedi. Ambargonun uygulamasın durumunda ise Ünsal, ambargoya karşı şu çağrıda bulundu: “Türkiye’deki İslamcılara ve bütün Kürtlere düşen bir görev var. O da TIR’lara, kamyonlara, yiyecek içecek, gıda gibi temel insani ihtiyaçları yükleyerek Habur Sınır Kapısı’na dayanarak bir sivil itaatsizlik gibi sınırı geçip oradaki kardeşlerine yardım ulaştırmalarıdır. Eğer Türkiye bu girişimi bir silahlı müdahale ile engellemeye kalkarsa kendisini İsrail’in yerine koymuş ve böyle bir utancı peşinen yüklenmiş olur. O yüzden temenni etmem ama olursa başta Mavi Marmara’ya destek veren bütün İslamcılar, sonra vicdanlı Türklere ve elbette bütün Kürtlere böyle bir sivil itaatsizlikle sınırı, gümrüğü askeri dinlemeden sınırı delip geçmek görevi düşer. Bu çok anıtsal bir eylem olur.” 

‘2019 SEÇİMLERİNDE AKP’Yİ SIKINTIYA SOKAR’

Referandumun etkilerine de değinen Ünsal, şunları söyledi: “Referandum Türkiye’nin hiç beklemediği ve istemediği şekilde Kürt iç barışının sağlanması yönünde bir enstrümana dönüştü. İdeolojik ve sosyolojik olarak farklı tabanlara oturan PKK ile KDP çizgisi arasında bir yakınlaşma oldu. Bu Türkiye’nin beklemediği ve istemediği bir sonuç. Eğer AKP ambargoda açlığa kadar işi dayandırırsa bunun AKP’nin Türkiye Kürdistan’ındaki seçmenini ciddi olarak kaybetmesine sebep olacağını, batıda yaşayan AKP’li Kürt seçmen üzerinde de ciddi şekilde travmatik bir etki yaratacağını düşünüyorum. Bunun sürdürülmesinin 2019 seçimleri açısından AKP’yi sıkıntıya sokacağını ve bunun görüleceğini düşünüyorum.” 

Kürt referandumuna karşı çıkan özellikle İslami kesimlerin dile getirdiği, “Emperyalistler bölge üzerinde oyun oynuyor, ümmeti bölüyor” argümanlarına da tepki gösteren Ünsal, bunun daha çok Kerkük’ün Türklüğü üzerinden dile getirildiğini söyledi. Ünsal, “Kerkük Kürtlerin elinde olursa esir, ama Arap Irak’ının elinde olursa özgür olur şeklinde bir anlayış var. Ama Kerkük tarihi belgelere göre de bir Kürt kentiydi, Kürtlerin ağırlıkta yaşadığı bir yer. İkincisi Kerkük neden Kürtlerin elinde olduğunda esir, Arapların elinde olduğunda özgür olsun” diye konuştu. Ünsal, Türkmenlerin Irak yönetiminin altında yaşadığı dönemden daha özgür olduklarını, Kürdistan Parlamentosu’nda temsilcileri olduğunu, kendi dillerini kullandıklarını  belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Öldürülen kişi terörist değil herkesin tanıdığı taksicidir’

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa