01 Ekim 2017 22:37

10 bin insan yerinden edilmekle karşı karşıya

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Dicle ve Feritköşk mahallelerinde 10 binin üzerinde kişi yerinden edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

10 bin insan yerinden edilmekle karşı karşıya

Paylaş

Esra Solin DAL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 11 Temmuz 2017 tarih ve 8972 sayılı yazısı üzerine Temmuz 2017 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu’nun Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Dicle ve Feritköşk mahallelerini “riskli alan” ilan ettiği ortaya çıkmasından sonra bu mahallelerin yıkılmasıyla 10 binin üzerinde kişi yerinden edilmekle karşı karşıya.  

6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu”nun ek 1. Maddesi uyarınca alınan karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 18 Ağustos’ta Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Öte yandan kamulaştırılan Dicle ve Feritköşk mahalleleri, UNESCO Dünya Miras Listesi sınırları içerisinde yer almasına rağmen “riskli alan” ilan edildi. 

BİN 40 YAPI YIKIM TEHDİDİ ALTINDA

Bakanlar Kurulu’nun 25 Mart 2016 tarihinde aldığı karar doğrultusunda yayımlanan kararname ile Sur ilçesinin yüzde 82’sini kapsayan ve 6 bin 300 parselin kamulaştırılması kapsamında Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Cevat Yılmaz, Alipaşa ve Lalebey mahallerinde başlatılan yıkım sürüyor. Bu kapsamda yürütülen yıkım Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile kayyım atanan Yenişehir Belediyesi’ne devredildi. 

Diyarbakır Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan incelemelere göre, “Riskli Alan Bölgesi”ne giren Dicle ve Feritköşk mahallerinde yıkılması planlanan toplam bin 40 yapı bulunuyor. Genellikle müstakil ve iki ile üç katlı olan bu evler, kat sayısıyla çarpıldığında 2 binin üzerinde haneye tekabül ediyor. Dolayısıyla bu hane sayısı da 10 bin insanın orada yaşam sürdüğünü ve planlanan yıkımın gerçekleşmesi durumunda 10 bin kişinin yerinden edilmesi anlamına geliyor.

BİLİMSEL VE JEOLOJİK ÇALIŞMA YAPILMADI

Bir alanın “riskli” ilan edilebilmesi için yasa ve usule göre; “Öncelikle jeoloji ve inşaat mühendislerinin ayrıntılı raporu, Şehir Plancıları Odası’nın alanda yapılara ilişkin risk oluşturup oluşturmadığı yönündeki raporu, bilimsel ve gözlem raporlar oluşturularak ‘riskli alan’ kararı verilebilir” şartı konuluyor. Fiskaya’nın kamulaştırılmasında ise, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin alanda herhangi bir bilimsel veya jeolojik çalışma gerçekleştirmediği, sadece “Yapı ruhsatı var mı yok mu?”, “Yapının niteliği, fiyatı, fonksiyonu, nizami kat sayısı” benzeri çalışmalar yürütüldüğü öğrenildi. Belediye tarafından yapılan maddi gözlemlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildiği ve Bakanlar Kurulu’nun söz konusu gözlem raporu üzerinden kamulaştırma kararı aldığı belirtildi. (Diyarbakır/MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Nur Tekstil işçileri hakkını istiyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de mültecileri taşıyan tekne battı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa