01 Ekim 2017 12:37

8 ayda 303 bin çek karşılıksız çıktı

TESK, çek kullanım tutarının geçen yıla göre arttığını açıkladı. 2017'nin ilk 8 ayında 303 bin çekin karşılıksız çıktığı belirtildi.

Paylaş

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2017’nin ilk 8 ayında 303 bin çekin karşılıksız çıktığını açıkladı.

Çek kullanım tutarının geçen yılın ilk 8 ayına göre arttığını fakat karşılıksız çeklerin azaldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,“Bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre göre yüzde 7.4 artarak 500 milyar TL oldu. Toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 13 milyona düştü. Çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyici yeni düzenlemeler yapılmalı. Bu noktada bankalar sorumluluklarını artırmalı” dedi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ve adedinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla azalma olduğunu söyleyen Palandöken, “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin ağustos 2017 çek raporuna göre, yılın ilk 8 ayında bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 artarak 500 milyar TL, toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 13 milyon adede düştü. Bu yılın ilk 8 ayında 11 milyar TL tutarında 303 bin adet çek karşılıksız çıktı. Bunların ise daha sonra 2 milyar TL tutarında 66 bini ödendi. Protesto edilen 8.1 milyar TL tutarında 621 bin senet olduğu kayda geçerken geçen yıl ilk 8 aya kıyasla protesto edilen senet adedi yüzde 6 azaldı, senet tutarı yüzde 9 arttı” dedi.

Palandöken karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ve adedinin en yüksek olduğu illere değinerek şunları söyledi: “Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en çok olduğu il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya. Tutar olarak karşılıksız çeklerin ibraz edilenlere oranının en yüksek olduğu iller ise Iğdır, Ağrı, Muş, Mardin, Batman.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2017 Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...