10 Ekim Katliamı'nda mahkemenin suç duyurusu geri çevrildi

102 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Katliamı'nda kamu görevlilerinin sorumluluğunun soruşturulması yine engellendi.

01 Ekim 2017 04:24
Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

10 Ekim Ankara Katliamı davasında mahkemenin sorumlu emniyet görevlilerinin soruşturulması için yaptığı suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu, kamu görevlileri hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Ayrıca İl Sağlık Müdürlerinin çalışanları hakkında da soruşturma izni verilmemesine itiraz edilmedi.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB tarafından 10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen “Emek, Demokrasi ve Barış” mitingine yapılan ve 102 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliamda kamu görevlilerinin sorumluluğunun soruşturulması yine engellendi. 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’na ilişkin görülen davada, mahkemenin Ankara Emniyet Müdürlüğü görevlileri hakkında yaptığı suç duyurusu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından kabul edilmedi ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.  Emniyet hakkında, bombalı saldırı olabileceği istihbaratını paylaşmama ve gerekli önlemlerin alınmaması gerekçesiyle defalarca suç duyurusunda bulunulmuştu. Memur Suçları Bürosu, daha önce yapılan suç duyurularını gerekçe göstererek son olarak mahkemenin yaptığı suç duyurusuna da kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi. 

SAĞLIKÇILARA DA SORUŞTURMA  İZNİ YOK

Ayrıca Sağlık Bakanlığı Sağlık Denetçiliği Müfettişinin, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda “Sağlık hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmediği” iddiasıyla 11 personel hakkında ön inceleme raporu hazırladığı ortaya çıkmıştı. Raporda Sağlık Bakanlığı önünde bulunan ve mitingle ilgili görevlendirildiği söylenilen ambulansın hiç yerinden ayrılmadığı, patlama sonrasında 11 ambulansın hiç hasta almadığı, sadece 9 ambulansın yarım saat sonra olay yerine geldiği görüldü. Ankara Valiliğinin bu sağlık personelleri hakkında soruşturma izni vermemesine de Memur Suçları Bürosu itiraz etmediğini açıkladı ve evrakın işlemden kaldırılmasına karar verdi.

ÖNCEKİ HABER

Avrupa’da aşırı sağ partilerin yeni yüzü: Kadınlar

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa