30 Eylül 2017 16:14

Ekim Devrimi'nin 100.yılı Ankara'da kutlandı

EMEP Ankara İl Örgütü, Ekim Devrimi'nin 100. yılını, Genel Başkan Selma Gürkan'ın da katıldığı bir etkinlikle selamladı.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Örgütü, Ekim Devrimi'nin 100. yılını “Bitmedi bitmeyecek o kavga” diyerek Dört Mevsim Tiyatro Salonu'nda yaptığı etkinlikle kutladı. Konuşmacı olarak etkinliğe katılan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan'ın yanı sıra Grup Abdal ve yerel sanatçılar da sahne aldı. Birçok sendika yöneticisi ve üyelerinin de katıldığı etkinlikte Ekim Devrimi'ni hazırlayan koşullar ve devrim süreci hazırlanan sinevizyon ile gösterildi.

'GEÇMİŞ DEĞİL GELECEKTİR'

Ekim Devrimi'nin 100.yılını selamlayan Selma Gürkan, "Tesadüflere bağlı bir değişim değil, toplumsal mücadelenin gelişimini bilinçle çelikten bir iradeyle birleştiren gerçek bir demokrasinin iktidarının nasıl olacağını gösteren tarihi bir gelişmedir" diye konuştu. "Ekim Devrimi geçmiş değil gelecektir çünkü kapitalist emperyalist sistemin barbarlığı olanca hızıyla devam ediyor" diyen Gürkan, Ortadoğu'nun paylaşım savaşlarına çekilmeye çalışıldığını, dünyada sömürü ve soygun düzeninin devam ettiğini belirtti.

'ÇOCUKLARIMIZI AKP İKTİDARINA KURBAN ETMEYECEĞİZ'

Türkiye'deki AKP iktidarının kapitalist, emperyalist sistemin parçası olduğunu aktaran Gürkan, "Irak referandumunu gerekçe gösteren iktidar ve çevresindekiler savaş borusunu yeniden çalmaya başladı. İki gün önce açıklanan orta vadeli program, ekonomisinden çalışma düzenine kadar bir savaş programı. Vergi zamlarının savunma sanayiine kaynak sağlamak için artırıldığını bizzat bu ülkenin bakanları itiraf etti" dedi. Savaşın ekonomisine de acı sonuçlarına da hayır dediklerini bildiren Gürkan, "Referandumla kendi geleceğini belirlemeye çalışan bir ulusun hakkının ihlal edilmesine hayır diyoruz" şeklinde devam etti.

"Bu kutuplaştırıcı, bu ırkçı şoven politikalara karşı kardeşliğimizle, birliğimizle hayır diyoruz" diyen Gürkan "Bir yandan savaş politikaları, o savaş politikalarının yaslanacağı yoksulluk politikaları, diğer tarafta her gün en az 6 işçinin yaşamına malolacak sömürü sistemine ve savaşa dayanak arayan AKP iktidarına kurban edecek hiçbir çocuğumuz yok" dedi.

Gençleri, kadınları, işçi sınıfını direksiyonun başına çağıran Gürkan, geçmişte bir kez kazandıklarını ve başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdiklerini dile getirdi. Gürkan,"Dünyanın ezilen halkları için, işçi sınıfı için adeta bir kutup yıldızı işlevi gören CIPOML'nin enternasyonal gücüyle başaracağımıza inanıyorum"diye ifade etti.

Emek Partisi'nin düzenlediği Ekim Devrimi'nin 100. yıl etkinliği Selma Gürkan'ın konuşmasının ardından sahne alan Grup Abdal'ın ezgileriyle devam etti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sokakta bulduğu cismin patlamasıyla hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Bolivya'da Evo Morales'in istifası onaylandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...