30 Eylül 2017 12:59

‘Bu müfredata da, gericiliğe de teslim olmayacağız’

‘OHAL ve müfredat’ paneline Prof. Adnan Gümüş, Eğitim Sen G. Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, milletvekilleri Mahmut Toğrul'la Sezgin Tanrıkulu katıldı.

Paylaş

Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube’nin düzenlediği, “OHAL ve müfredat” konulu panelde, müfredattaki değişiklikler ve mücadele yolları tartışıldı.

Panele, gazetemiz yazarlarından Prof. Dr. Adnan Gümüş, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı.

Karşıyaka Nikah Sarayında yapılan ve Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği panelde konuşan Adnan Gümüş, müfredatta yapılan değişiklikleri İran, Suudi Arabistan ve Osmanlı Medreselerindeki müfredatla karşılaştırarak, “İran’da Din ve Hayat diye tek bir ders var. Suudi Arabistan müfredatında dinle ilgili 4 ders okutuluyor, 3’ü bizimkilerle aynı. Suudi Arabistan’da bu derslere ‘Şeriat Grubu’ dersleri deniliyor” dedi. Yeni müfredata göre, lise 11 ve 12. sınıflarda matematik ve fen derslerinin hiçbirinin zorunlu olmadığına dikkat çeken Gümüş, lise öğrencilerinin sosyoloji ve psikoloji dersi görmeden mezun olduklarını dile getirdi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da bütün okulların fiilen imam hatiplere dönüştürülmek istendiğini belirterek, “İmam hatiplerin sayısı 7 kat arttı, özel okula giden öğrenci sayısı 12 kat arttı. Örgün eğitimden kopan çocuklar, çocuk işçi olmaya itildiler. 176 çocuk işçi, çalışırken hayatını kaybetti” dedi.

‘BEHRENGİ DÖNEMİNDEKİNDEN FARKIMIZ YOK’

Öğretmen Strateji Belgesinde öğretmenlere sınav ve performans olduğunu dile getiren Aydoğan, “Değerler Eğitimi’nin içinde Cumhuriyet, barış, demokrasi, eşitlik, laiklik gibi değerler yok” dedi. “Bundan sonra hep birlikte ne yapacağız?” diye soran Aydoğan, “İran’ın Behrengi dönemindekinden bir farkımız yok. Bu müfredata da, gericiliğe de teslim olmayacağız. Sanatı, evrimi ve bilimi savunmaya ve anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul da, OHAL koşullarında eşitlik, özgürlük, adalet isteyenlerin işinden olduğunu belirterek, 130 bin kamu çalışanının işinden edildiğini dile getirdi.  Toğrul, toplumda korkunun bulaşıcı olduğunu ama cesaretin de bulaşıcı olduğunu dile getirerek, “Cesareti yaymanın ve ortak platformlarda buluşmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, önceden sıkıyönetim mahkemeleri varken eksik de olsa yargının olduğunu şimdi ise mahkemelerin bulunmadığını; insanlara ‘Ya bendensin ya değilsin’ denilerek düşmanca bakıldığını dile getirdi. Tanrıkulu, “Devletin bütün genleri yasaklamaya, baskılamaya kodlu. Şimdi o devleti AKP iktidarı devraldı” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mehmet Tüm: Hükümet MTV vergileriyle yetinmeyecek

SONRAKİ HABER

Birleşmiş Milletler: Irak'taki protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 424 oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa