30 Eylül 2017 12:41

Osmaniye’de köylüler taş ocağına direniyor

Osmaniye'de Bahçe ve Kırmacılı köyleri arasında açılmak istenen, tarihi, doğayı ve tarımı tehdit eden taş ocağına karşı mücadele sürüyor.

Paylaş

Osmaniye'nin Bahçe ve Kırmacılı köyleri arasındaki alanda açılmak istenen taş ocağı için ÇED uygunluk raporu verilmesi üzerine bir araya gelen köylüler yeni eylem ve strateji planlaması yaptı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ruhsat süresi  dolmasına rağmen çalışma başlatan ve köylülerle yaşam savunucularının yoğun tepki ve eylemleri sonucu müdahale edilip mühürlenen taş ocağının yeniden işletmeye açılması amacıyla ruhsat başvurusu yapılmıştı. Bu çerçevede hazırlanan ÇED uygunluk raporunun köy muhtarlarına tebliğ edilmesi üzerine Bahçe Köyü Muhtarı Niyazi Atagün'ün çağrısıyla Bahçe Köyü, köy kahvesinde köylüler ve aktivistler durum değerlendirmesi yapmak ve yeni eylem planı oluşturmak amacıyla bir araya geldi. CEDAY (Cebelibereket Doğayı Yaşatma Derneği) yöneticileri ve  Emek Partisi Osmaniye Merkez İlçe Başkanı Ali Bozdağ'ın da katıldığı toplantıda hukukçuların desteğiyle izlenecek hukuki itiraz ve dava yolları ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek sivil itaatsizlik eylemleri de değerlendirildi.

Bahçe Köyü Muhtarı Niyazi Atagün, toplantıya katılan köylüleri, uzun, yorucu, yıpratıcı ve meşakkatli olacağı  baştan bilinen bir  direniş ve dayanışma sürecine hazır olmaları konusunda uyarırken konuya duyarlı herkesin desteğine ihtiyaç duyduklarını, özellikle dışarıdan gelen desteklerin kendilerini daha güçlü hissetmelerine neden olduğunu ifade ederken  köylüler de kararlılık mesajlarını tek cümleyle birbiri ardına tekrarladı: ”O ocağı burada çalıştırmayacağız!”

TAŞ OCAĞI TARİH, DOĞA VE TARIMIN GÖBEĞİNDE

Açılan ve işletilmeye çalışılan taş ocağı, tarihi Hierapolis antik kentine 2 kilometre, köyün evlerine 600 metre ve bölgenin önemli gelir kaynağı  olan zeytinliklere birkaç  yüz metre mesafede yer alıyor. Köylüler, ocağın çalışmasıyla beraber kullanılacak dinamitler, sürekli çalışacak taş kırma üniteleri, taşıma amacıyla köylerin içinden geçecek kamyonlar ve çalışmanın yaratacağı tozun tarih,  doğa  ve tarımla beraber kendi yaşamlarını da altüst edeceğinin farkında olarak ve geçtiğimiz Mayıs ayındaki ilk etabı kazanmış olmanın verdiği şevkle mücadelenin ikinci etabına hazırlanıyor. (Osmaniye/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meteoroloji'den 3 il için kuvvetli yağış uyarısı

SONRAKİ HABER

Cinsel saldırıdan yargılanan Prof. Dr. Hasan B.'nin davasında 1 saatlik görüntü kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...