30 Eylül 2017 11:35

ABD'den Küba'ya seyahat uyarısı

ABD, Küba’da görevli diplomatların sayısını azaltma kararı aldı; vatandaşlarına da seyahat uyarısında bulundu.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Küba'da görev yapan Amerikalı diplomat sayısını en aza indirme kararı aldıklarını açıkladı ve Amerikalıları Küba'ya seyahat konusunda uyardı.

Küba'da 21 ABD Büyükelçiliği çalışanının, niteliği bilinmeyen saldırılar sonucu, kulak ağrısı şikayetleri, işitme kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, bilişsel sorunlar ve uyku güçlüğü gibi fiziksel belirtiler sergilediklerini ileri süren Tillerson yaptığı yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı olarak, Havana'daki ABD Büyükelçiliği'ne atanan acil olmayan personelin yanı sıra tüm aile üyelerinin ayrılmasını emrettik. Küba Hükümeti diplomatlarımızın Küba'daki güvenliğini sağlayana dek Büyükelçiliğimiz, zarar görme riski taşıyan diplomatların sayısını en aza indirgemek için, diplomat sayısı acil personele indirgenecek” dedi.

ABD'li vatandaşları Küba'ya seyahat etmekten kaçınma ve diplomatik personeli çekme kararı konusunda bir seyahat uyarısı yayınladıklarını belirten Tillerson, “Şimdilik niteliği açık olarak bilinmeyen saldırıların, ABD vatandaşlarının uğrak yeri olan diplomatik konutlarda ve otellerde meydana geldiği biliniyor. Bakanlığın saldırıların nedeni veya kaynağı hakkında net bir yanıtı yok ve saldırılara maruz kalmanın hafifletilmesi için bir öneri sunamıyoruz” iddiasında bulundu.

Havana'daki diplomatik varlığı azaltma kararının Amerikan personelinin güvenliğini sağlamak için yapıldığını ileri süren Tillerson, “Küba ile diplomatik ilişkilerimizi, ABD'nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarları doğrultusunda sürdürüyoruz” dedi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

IŞİD'e büyük darbe: 132 IŞİD’li öldürüldü

SONRAKİ HABER

Sanayi sitesi esnafından kavşak eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...