29 Eylül 2017 22:38

Sayıştay raporları 16 gündür vekillere verilmiyor

CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, meclise sunulan 2016 Sayıştay denetim raporlarını talep etmesine rağmen alamadığını söyledi.

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. 16 gün önce TBMM Başkanlığı’na sunulan 2016 yılı Sayıştay denetim raporlarını defalarca talep ettiğini açıklayan Kuşoğlu, raporların kendisine verilmediğini söyledi.

TBMM Başkanlığı’nın Meclis’in tatilde olmasını gerekçesi gösterdiğini ifade eden Kuşoğlu, bunu vatandaşın bütçe hakkının engellenmesi olarak değerlendirdi.

Kuşoğlu’nun basın toplantısındaki açıklaması şöyle:
“Sayıştay Başkanlığı’nın kamuoyu bildirisine göre TBMM’ne sunulan raporlar 200’e yakındır.

TBMM’nin 1 Ekim’de açılması ile birlikte 2016 yılı Kesin Hesabı ve 2018 yılı Bütçe Kanun tasarıları konusunda görüşmeler başlayacaktır. Dolayısı ile Meclis ve özellikle Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmaları aşırı yoğunluk kazanacaktır.

Bir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon üyesi olarak defalarca talep ettiğim halde bu raporları şimdiye dek edinemedim ve sonuç olarak çalışmalarıma, raporlar üzerindeki değerlendirmelerime başlayamadım. Meclis’in açılması ile birlikte bu yıl 130 maddelik bir torba kanun tasarısı da Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemine geleceği için 200’e yakın Sayıştay Raporunun değerlendirilmesi ile ilgili zamanımız olmayacaktır. Milletvekillerinin ve Plan ve Bütçe Komisyon Üyelerinin denetim görevlerini yerine getirmeleri aksayacaktır.

TBMM Başkanlığı raporların Milletvekillerine verilmemesinin gerekçesi olarak TBMM’nin tatilde olmasını gösteriyor. Halbuki TBMM içtüzüğünün 5. Maddesine göre meclis tatili ‘Meclis çalışmalarının belli bir süre ertelenmesidir.’

Raporların talep eden Milletvekillerine dağıtılması Meclis çalışması değildir. Eğer, rapor dağıtımı meclis çalışması olsa, Meclis Başkanlığı ve Meclis İdari birimleri ile Milletvekillerinin tatil döneminde hiçbir şekilde irtibatlı olmaması gerekirdi. Dağıtılacak olan raporların içeriği ile ilgili olarak resmi bir işlem yapılması “Meclis Çalışması”dır. Raporları talep eden Milletvekillerine gönderilmesi ise bir evrak dağıtımıdır.

Kamuoyuna Sayıştay Raporlarının dağıtılmamasından doğan yanlışlığı ve rahatsızlığımı duyuruyor, TBMM Başkanlığı’nın bilinçli veya bilinçsiz halkın bütçe hakkını engellediğini Anayasamızın ruhuna aykırı hareket ettiğini saygıyla duyuruyorum.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Keçiye tecavüz ederken yakalandı: 700 lira vereyim anlaşalım

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa