Kadın tutuklular: Tek tip elbiseyi kabul etmeyeceğiz 

Kadın tutuklular: Tek tip elbiseyi kabul etmeyeceğiz 

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan 78 kadın tutuklu, İHD Diyarbakır Şubesine mektup göndererek tek tip elbiseye karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan 78 siyasi kadın tutuklu, cezaevlerinde uygulamaya konulmak istenen “tek tip elbise” uygulamasına ilişkin İHD Diyarbakır Şubesine mektup göndererek, duyarlık çağrısında bulundu. Kadınlar, “Bedeli ne olursa olsun” tek tip elbise uygulamasına karşı sonuna kadar direneceklerini vurgulayarak, “Tabutumuz dahi çıksa tek tipleşmeyeceğiz. Hiçbir onursuzluğu kabul etmeyeceğiz” dedi.

Mektupta, AKP’nin uyguladığı politikalar nedeniyle ülkenin  adeta uçurumun kıyısına sürüklendiği vurgulandı.  Mektupta şu ifadeler yer aldı: “Şu anda ülkede ne iç ne de dış hukukun hiçbir işlevinin olmadığı, evrensel hukukun da yerle bir edildiği, tamamen kendi hanedanlığını kurup bütün toplulukları hanedanlığına kurban etmektedir. Tek tip elbise dayatması AKP faşizminin pervasız ve köhnemiş zihniyetinin geldiği düzeyi açıkça göstermektedir. Bu kirli politikaları boşa çıkaracak irade ve azmimizin olduğu, 12 Eylül faşist darbeye karşı verilen mücadelenin takipçileri ve direnişçileri olacağımızı belirtip, tek tip elbise dayatmasını kabul etmeyip, ‘Bedeli ne olursa olsun’ bu uygulamaya karşı sonuna kadar direneceğiz.  Sizlerin aracılığıyla sesimizi tüm dünyaya ve kamuoyuna duyurmak istiyor, kimlik ve vicdan sahibi herkesi zindanlarda yaşanan vahşete karşı duyarlılık göstermeye çağırıyoruz.” (Kocaeli/MA)

www.evrensel.net