Selahattin Demirtaş: Zorla SEGBİS'e çıkarılıyorum

Yargılandığı davada, duruşma salonunda bulunmak istemesine rağmen kendisine zorla SEGBİS yöntemi dayatılan Demirtaş'ın reddi hakim talebi reddedildi.

29 Eylül 2017 18:09
Paylaş

Şırnak'ta, hakkında açılan davada, duruşmaya Edirne Cezaevinden SEGBİS yolu ile katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, duruşma salonunda hazır bulunmak istemesine rağmen getirilmemesi sebebinin güvenlik sorunu olarak gösterildiğini belirterek "Türkiye'nin 12 farklı şehrinde, hakkımda 25 dava açanlar ve coğrafi olarak en uzak cezaevine beni koyanlar bunun sorumlusudur" dedi. Mahkeme, Demirtaş'ın reddi hakim talebini reddetti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Şırnak 1'inci Asliye Ceza Mahkemesinde hakkında açılan davada yargılanmasına devam edildi. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefetten yargılanan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın duruşmasını, avukatlarının yanısıra HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım ve Milletvekilli Meral Danış Beştaş da izledi. Duruşmaya SEGBİS yolu ile Edirne Cezaevinden katılan Demirtaş, SEGBİS ile savunma yapmayı açık ve net bir şekilde savunma hakkının ihlali olarak gördüğünü belirterek, "Adil yargılanma hakkımın açık bir gaspı olarak görüyorum. Susma hakkımı kullanmak istemiyorum. Tutuksuz yargılandığım bir dosyada, tutukluluktan daha ağır koşullarda yargılama dayatılmasını kabul etmiyorum. Ben yargılamanın adil ve hızlı yürütülebilmesi için mahkemeye yardımcı olmak adına, başından beri bizzat mahkeme huzuruna çıkmayı talep ediyorum" dedi.

DEMİRTAŞ: DURUŞMAYA KATILMAK İSTEMEME RAĞMEN SEGBİS'E ZORLA ÇIKARILIYORUM

SEGBİS ile mahkeme salonunun görüntüsünü de sesini de net olarak alamadığını, duruşma salonunda bulunan avukatları ile kimsenin duyamayacağı şekilde görüş alışverişi yapabileceği koşulların da mevcut olmadığını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ifadesini şöyle sürdürdü:

Benim Şırnak'ta bizzat duruşmaya getirilmememin gerekçesi olarak tanınmış bir kişi olmam, çevremin geniş olması gösteriliyor. Bunlar benim kusurum ve zaafım değil. Güvenlik sorununu yaratan da ben değilim. Türkiye'nin 12 farklı şehrinde hakkımda 25 dava açanlar ve dosyalarıma coğrafi olarak en uzak cezaevine beni koyanlar, bunun sorumlusudurlar. Ben yargılanmaktan kaçmıyorum, çekinmiyorum. Başından beri istediğim tek şey adil, dürüst ve hızlı yargılanabilmektir. Bununla birlikte mahkemeniz, hakkımda hazırlanan iddianameyi yeterli deliller toplanmadan, etkili bir soruşturma yapılmadan kabul etme suretiyle beni sanık konumuna düşürmüştür. Mahkemenizin gıyabımda yapılan duruşmalarda verdiği ara kararlarda, soruşturma aşamasında yapılması gereken delil toplama faaliyetine giriştiği açıkça anlaşılmaktadır. Kovuşturma aşamasından çok, soruşturma aşamasının safahatları gibi ilerlemektedir dosya. Yine mahkemenizce, bizzat duruşmada bulunma talebim şahsım ve avukatlarımca mütemadiyen tarafınıza iletilmiş olmasına rağmen, iki ayrı defa bulunduğum cezaevine müzekkere yazılarak SEGBİS'e zorla çıkarılmam talimatı verilmiştir. Oysa CMK'da kimler hakkında zorla getirilme kararı verilebileceği açıkça sayılmıştır. Ben duruşmaya çıkmaktan ve mahkemeye gelmekten imtina etmeyen, bilakis bu konuda ısrar eden bir sanık olmama rağmen, mahkemeniz benim hakkımda kanuna açıkça aykırı bir şekilde, zorla getirme kararları vermiştir.

DEMİRTAŞ'IN REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, hem eksik iddianamenin kabulü ile hem de duruşmanın savunma hakkının güvence altına alınmak suretiyle inceletilmemesi nedeniyle daha mahkeme huzuruna bile çıkarılmadan, mahkemenin ara kararlarla aleyhine delil toplama işlemleri yapmış olmasının mahkemeye olan güveni ve inancını sarstığını da belirterek "Beni adil, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yargılayabileceğinize dair en küçük bir hissiyatım yoktur. Bu nedenle Ceza Muhakemeleri Kanununun 29. maddesinde belirtilen 'Tarafsızlığını şüpheye düşürecek diğer sebeplerden dolayı da hakimin reddi istenebilir' hükmüne dayanarak reddi hakim talebinde bulunuyorum. Çünkü bu yargılamanın öznesi benim. Mahkemenizin en çok koruması gereken şey de benim savunma hakkım, adil yargılanma hakkımdır. Ancak, iddianamenin kabulünden bu yana bu hakkımın korunması bir yana, bizzat tarafınızca aleni bir şekilde ihlal edilmiştir. Bu nedenle reddi hakim talebimin bir üst mahkemeye iletilmesini bekliyorum. Beni adil yargılayacağınıza inanmıyorum" dedi.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme, reddi hakim talebini redederken, duruşmayı erteledi. 

AHMET YILDIRIM: İBRETLE İZLEDİK

Duruşmayı izleyen HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım ve HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, adliye çıkışında basına açıklama yaptı. Yıldırım, "Bugün Eş Genel Başkanımız ve milletvekillerimizin neden tutuklu olduklarını bu mahkemede bir kez daha ibretle izledik. Yargı falan değil bu, hukuk hiç değil. Müvekkilin avukatla ilişkisini engellemeye çalışan, ne avukatların ne dosyanın özünü soran, Eş Genel Başkanımızın yüzüne bakamayan birinin tarafsız ve bağımsız olmasını biz zaten beklemiyoruz. Oynanan bir tiyatrodur" ifadelerini kullandı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, SEGBİS ile adil yargılama hakkının ihlal edildiğine vurgu yaparak Demirtaş'ın duruşmasındaki hakim hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Beştaş, "4 Kasım’da milletvekillerimizi ve Eş Genel Başkanlarımızı özel uçaklarla, helikopterlerle 5 ayrı ilden toplayan iktidar, bugün masraf olur diye SEGBİS’i dayatıyor. Adil yargılama hakkını engelliyorlar çünkü Demirtaş’ın konuşmasından korkuyorlar. Bu hukuksuzluğun ortaya çıkmasını istemiyorlar. SEGBİS’e zorla çıkarma kararı Türkiye tarihinde bir ilktir. Biz hem HSK’ye, hem Adalet Bakanlığına, hem uluslararası kurumlara bu yargılamaların taraflı olduğunu hemen bildireceğiz" diye konuştu.

Öte yandan OHAL'i gerekçe gösteren polis, iki vekilin de sözlerini keserek defalarca açıklama yapmalarını engellemek istedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Erbil Uluslararası Havalimanı'ndan son uçuşlar yapıldı

SONRAKİ HABER

Dev Yapı-İş: Kazanımlarımıza sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa