Suudi Arabistan 'Şura Meclisi'nde kadınlar da oy kullanacak

Suudi Arabistan 'Şura Meclisi'nde kadınlar da oy kullanacak

Suudi Arabistan'da 'Şura Meclisi'ndeki kadınlar, bundan sonra kadınlara yönelik yasalarda oylamaya katılabilecek.

Suudi Arabistan'da Suudi Şura Meclisi'nde kadınlara yönelik çıkartılan yasalarda sadece erkekler oy kullanırken, bundan sonra kadınlar da oylamaya katılabilecek.

Suudi Arabistan'da "danışma konseyi" niteliğindeki 150 sandalyelik Şura Meclisi'nin 30 kadın üyesi, bugüne kadar kadınlar hakkında ülkede alınan kararların toplantılarında ve çıkartılan yasaların oturumlarında söz sahibi değillerdi. Şura Meclisi'nde bundan sonra kadınlar da oylamalara katılarak oylarını kullanabilecekler. 

ARAÇ SATIŞLARINDA YÜKSELİŞ

Ülkede kadınların araba kullanması yasağının kalmasından sonra bankalar "otomobil kredisi" yarışına girdi. Suudi Arabistan Bankalar Birliği Media Komitesi Başkanı Talat Hafız bu konuda yaptıkları çalışmaların tamamlandığı belirterek, "Bütün bankalar isteyen her kadına kredi verebilecekler. Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık. Ülkede yıllık araç satış sayısı 600 bin dolayındayken, kadınlara yönelik satışlar ile birlikte, toplam satışların yüzde 50 artmasını bekliyoruz" dedi.

30 milyon nüfusa sahip olan Suudi Arabistan'da 10 milyon yabancı bulunuyor. Yabancıların çoğunluğu suudi vatandaşlarının evlerinde şoför olarak çalışıyor. Yeni karar ile birlikte birçok yabancı şoförün işsiz kalmasından endişe ediliyor. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Suudi Arabistan

1 yorum yapılmış

  1. osman kırlak 21 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    kürt beylerinden şerafettin isimli şahsın. şerefname diye yazmış olduğu kitapta kürtler peygamberimizden beddualı kürtler asla devlet kuramazlardiyor bunu. belgelriyle yazmış bu. kitabı araştırıp incelendiğinde neden. kuramıyacakları götülecektir bu konuda
    bu konuda. bir araştırma yapmanızı öneriyorum

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.