29 Eylül 2017 16:46

Tutuklu hak savunucusuna destek verdiği için ceza aldı

Adana Eğitim Sen Şube Yöneticisi Mehmet Akarsubaşı'na tutuklu hak savunucusuna destek açıklamasına katıldığı için para cezası verildi.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

KHK ile ihraç edilen Eğitim Sen Şube Yöneticisi Mehmet Akarsubaşı, ihraç edildikten sonra ‘FETÖ’ suçlamasıyla hakkında dava açılan ve daha sonra Büyükada’da gözaltına alınarak tutuklanan Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun’a destek açıklamasına katıldığı gerekçesiyle adli para cezası aldı. Akarsubaşı’ya, Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, Valiliğin OHAL tedbirlerine uymadığı iddiasıyla 912.5 lira adli para cezası verildi.

KHK ile ihraç edilen Eğitim Sen Üyesi, İnsan Hakları Savunucusu Günal Kurşun, önce Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyeliği yaparken ihraç edilmiş, daha sonra İngilizce yayın yapan Today’s Zaman’a yazdığı akademik içerikli yazılar gerekçe gösterilerek “FETÖ” üyesi olmakla suçlanmıştı. Büyükada’da insan hakları savunucularının toplantısına İnsan Hakları Gündemi yönetim kurulu üyesi olarak katılan Kurşun toplantıya yapılan ve baskında diğer insan hakları yöneticileri ile birlikte göz altına alınıp çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.  Karara tepki gösteren Akarsubaşı, önceden katıldıkları basın açıklamaları nedeni ile kabahatler kanununa göre idari para cezası kesildiğini belirterek, “Şimdi de OHAL kanunu ile bunu yapıyorlar. 10 gün içerisinde ödemezsem 3 ila 6 ay hapis cezasına çevrilecek. ‘Herhangi bir eyleme katılırsan sana para cezası veririm, ödemezsen hapis yatarsın’ diyorlar” diye konuştu.

Kabahatler Kanunu’ndan geçmişte de 8-9 tane para cezası olduğunu ifade eden Akarsubaşı,  verilen idari para cezalarının AİHM kararı ile mahkum edildiğini ifade etti.

Hükümetin 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek OHAL ve KHK ile ülkeyi hukuksuz bir şekilde yönettiğini ifade eden Akarsubaşı, “Hukuksuz bir şekilde Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesinden ihraç edilen ve şu anda Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan İnsan Hakları Savunucusu Günal Kurşun’un davasına katıldığımız için bize ifademiz bile alınmadan de ceza veriyorlar. Belki de ilk defa OHAL yasası kapsamında, bir eylemden dolayı ceza verildi. Hukuksuzluğa doymuyorlar” dedi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim avukatı: Kamu görevlilerini koruyan mekanizma var

SONRAKİ HABER

Bursa’da hava kirli ama önlem yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...