29 Eylül 2017 16:40

10 Ekim avukatı: Kamu görevlilerini koruyan mekanizma var

10 Ekim Katliamı mağdurlarının avukatlarından Nuray Özdoğan, davada gelinen aşamayı değerlendirdi.

Paylaş

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde süren davanın hakikatle yüzleşme açısından önemli olduğunu belirten Özdoğan, ancak kamu görevlilerini koruyan bir mekanizmanın olduğunu ifade etti. Özdoğan, dava için istenen belgelerin kamu kurumlarınca gönderilmediğini ifade ederek şöyle konuştu: “Antep Emniyeti mahkemenin istediği belgeyi 3 kez istemeden göndermiyor. Antep Emniyeti davaya karşı bir direnç gösteriyor. Mahkemenin bu kurumlara suç duyurusunda bulunma hakkı var ancak bunu da yapmıyorlar” dedi. Dosya kapsamında IŞİD’e dair ciddi bir soruşturmanın yürütülmediğini belirten Avukat Özdoğan, diğer katliam dosyaları ile 10 Ekim’in bağlantılı olduğunu belirterek, “Bu katliamları aynı hücre yapmış. Antep, Ankara, Suruç, Diyarbakır katliamlarını bu Antep hücresi yapmış. Bu artık ihmal diyebileceğimiz bir sonuç değil, bir kısım devlet kurumlarının dahli olmadan böyle sistematik katliamlar zincirinin yapılamayacağını düşünüyoruz” diye devam etti.   Kamu sorumluluğunu ortaya çıkarmak için birçok talepte bulunduklarını aktaran Özdoğan, “Mahkeme bu taleplerimizin birçoğunu reddediyor. Kabul ettikleri de kamuoyu ve ailelerin baskısıyla kabul ettikleridir. Mahkeme maddi hakikati çıkarmak gayesinde değil ve bunun önünü de kesiyor” diye konuştu. 

Katliama ilişkin kamu görevlileri hakkında hazırlanan müfettiş raporunu hatırlatan Özdoğan, raporda geçen “Bu kamu görevlileri hakkında en azından görevi ihmalden işlem yapılmalıdır” ibaresine dikkat çekerek, “Bu ‘en az’ ibaresi, kamu görevlilerinin sorumluluğunun aslında daha kapsamlı olduğunun kanıtıdır” dedi.   Valiliğin kamu görevlileri hakkında soruşturmaya izin vermediğinin altını çizen Özdoğan, “Soruşturmaya izin vermemek bu işin sorumluluğunu üstlenmek demektir” diye konuştu.  Sanık Suphi Alpfidan’ın Antep Emniyetinden görüştüğünü söylediği 3 polis memurunun aylar geçmesine rağmen duruşmaya getirilmediğini de ifade eden Özdoğan, davanın en son yapılan 5. duruşmasında polisler hakkında zorla getirme kararı çıkardıklarını dile getirdi.Mahkemenin sadece salondaki sanıkları cezalandırmak istediğini kaydeden Özdoğan, “Uluslararası kamuoyuna da ‘Biz IŞİD’lileri iyi yargıladık’ diyecekler” diyerek, İçişleri Bakanlığının “2017 yılı IŞİD ile mücadele raporu” hazırladığını söyledi. 
Bahsi geçen raporda 10 Ekim Katliamı’na 3 satır yer verildiğini hatırlatan Özdoğan, “10 Ekim Katliamı için ‘DAİŞ’in gösteri yürüyüşüne saldırısı’ diye yer vermiş. Oysa ‘Barış ve Demokrasi’ mitingi demesi gerekirdi. Çünkü DAİŞ’in hangi kitleyi hedef aldığı, kimi seçtiği, hangi toplumsal yapıyı hedef aldığı önemli. Ancak AKP bunu saklamak için bu yollara başvuruyor” diye konuştu. (Ankara/MA) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta maden ocağında göçük: 1 yaralı

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa