28 Eylül 2017 21:30

Karabağ'a giden 4 yazar, gazeteci hakkında tutuklama kararı

Azerbaycan, kendi izinleri olmadan Dağlık Karabağ'a giden Ufuk Uras, Sait Çetinoğlu, Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında soruşturma başlattı.

Karabağ'a giden 4 yazar, gazeteci hakkında tutuklama kararı

Paylaş

Azerbaycan makamları, kendi izinleri olmadan, Dağlık Karabağ'a giden Ufuk Uras, Sait Çetinoğlu, Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında soruşturma başlattı.

Sputnik'te yer alan habere göre Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Dağlık Karabağ'a giden siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında devlet sınırını yasa dışı geçme maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını duyurdu.

ZİYARET ERMENİSTAN ÜZERİNDEN YAPILMIŞTI

Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 'Uras, Çetinoğlu, Bayramoğlu ve Katırcıoğlu'nun 22 Eylül'de, ilgili Azerbaycan makamlarının izni olmadan Ermenistan üzerinden Dağlık Karabağ'a gittiklerinin belirlendiği' kaydedildi. Açıklamada, söz konusu 4 Türkiye vatandaşı hakkında, Azerbaycan Ceza Kanunu'nun Azerbaycan devlet sınırını yasa dışı geçme maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı belirtildi.

TUTUKLAMA KARARI VERİLDİ

Uras, Çetinoğlu, Bayramoğlu ve Katırcıoğlu için tutuklama kararı verildiği ve uluslararası arama kararı çıkartıldığı ifade edilen açıklamada, bahsi geçen kişilerin gözaltına alınmaları için ilgili Türk birimlerine başvuruda bulunulduğu vurgulandı.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a giden yabancılar için çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Haklarında yargı süreci başlatılarak arama kararı çıkartılan kişiler ayrıca Azerbaycan'ın 'kara listesine' alınıyor. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Artı Gerçek

ÖNCEKİ HABER

Nobel'e aday gösterilen Can Dündar'a kırmızı bülten talebi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa