Meşaleler olimpiyat, balonlar THY için!

Meşaleler olimpiyat, balonlar THY için!

Londra 2012 Olimpiyatlarının ilk madalyası bir sporcuya değil, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a verildi. Madalyalar, 305 Hava-İş işçisi adına takdim edildi.Önceki gün işten atılan işçilerden altın madalyayı teslim alan ITF Denizyolu İşçileri Koordinatörü Stephen Cotton, Olimpiyatların açılış

Arif Bektaş

Önceki gün işten atılan işçilerden altın madalyayı teslim alan ITF Denizyolu İşçileri Koordinatörü Stephen Cotton, Olimpiyatların açılışı için Londra’ya davet edilen Erdoğan’a madalyayı vermek için ITF tarafından Londra Büyükelçiliği önünde yapılan gösteriye katıldı.

2012 Olimpiyatlarının resmi açılışının yapıldığı dün düzenlenen gösteriye ITF’in yanısıra, UNITE Sendikası ile Londra’da Türkiye kökenli göçmen emekçilere yönelik faaliyet yürüten DAY-MER ve ATİK Londra da destek verdi.

İşten atılan 305 işçiyi temsilen, 305 kırmızı ve beyaz bolunun taşındığı gösteride, işten atılan işçilerin geri alınması ve grev yaşağının kaldırılmasıni içeren bir pankartta açıldı. Gösterinin Olimpiyatların açılış gününe denk gelmesi nedeni ile yoğun güvenlik önlemi alan polis, Londra merkezinin uçuşa ayasak bölge olarak ilan edilmesinden dolayı gösteri sonrasında balonların uçurulmasına da izin vermedi. Gösteride İngilizce olarak "Sendikalaşma hakkı yaşatılmalı", "İşten atılan 305 işçi geri alınmalı", "Birleşen işçiler yenilmezler" ve "Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları ile talepler elçiliğe duyurulmaya çalışıldı.

COTTON: KABUL EDİLEMEZ

Eylemde konuşan ITF Denizyolu İşçileri Koordinatörü Stephen Cotton, "Dün adil olmayan bir uygulamaya maruz kalan havayolu işçileri ile buluştum. Havayolu işçilerinin iş güvencesi ve sendikal temsilcilik hakları, Türk Hükümeti tarafından desteklenen Türk Havayolları tarafından reddedilmekte. ITF ve UNITE olarak bunu kabul etmiyoruz. Ulaşım işçilerinin böyle bir uygulamaya maruz edilmesi kabul edilemez, işten atılan işçilerin sendikal güvenceye alınmış işlerine dönebilmesi için elimizden gelen herşeyi yapacağız" dedi.

Madalyayı elçilik aracılığı ile Başbakan Erdoğan’a iletmek için elçilikten randevu talep eden ITF ve UNİTE’ın taleplerinin kabul edilmemesi nedeni ile gösteri madalyayı Başbakan Erdoğan’a doğrudan iletmek üzere öğle saatlerinde Erdoğan’ın geldiği Hyde Park yakınlarındaki otelin önüne taşındı. Olimpiyatlar nedeni ile Londra’nın merkezinde alınan yoğun güvenlik önlemlerine rağmen otelin önünde yapılan gösteri Başbakan Erdoğan’ın otele varışına akadar devam ettirildi. Gösteri, polisin madalyayı Londra Olimpiyatları Organize Komitesi aracılığı ile Başbakan Erdoğan’a iletileceği sözünün verilmesi ile sonlandırıldı. ITF, madalya ile birlikte taleplerini içeren bir açıklamayı da Başbakan’a gönderdi.

Eylemde konuşan UNITE Sendikası temsilcisi Rhys McCarthy de şunları belirtti: "Olimpiyatlar dünya çapında bir vitrin ve Türkiye Başbakanı açılış töreni için burada. Türkiye sadece bulunduğu bölgede değil, Avrupa ve dünya çapında önemli bir oyuncu olmak istiyor. Eğer önemli bir oyuncu olmak istiyorsa işçilerin haklarına saygı duymalı. İşçilerin üretimden gelen güçlerini kullanmaları temel insani bir hak.  Türkiye Birleşmiş Milletler ve Uluslararsı Çalışma Sözleşmesinin imzacılarından biri. Maalesef bu hakkı sivil havacılık çalışanlarının grev hakkını yasaklayarak ihlal etti. Kardeş sendikamız Hava-İş’in bu kararı protesto etmesi üzerine 305 üyesinin işten atılması utanç verici ve biz bugün onlarla dayanışmak için ve işten atılan işçilerin şimdi işe geri alınmasını talep etmek için buradayız. Eğer bu talep kabul edilmezse karşı gösteriler daha da artacak ve bunun en önemli sonucu Türk Havayolları’nın isminin ve itibarının lekelenmesi olacak.

Dayanışma eylemeleri küresel olarak gerçekleşiyor, Avrupa çapında sendikalarla ve Avrupa’da yaşayan Türk  toplumları ile birlikte hareket ediyoruz. Bunlar ve olimpiyatlar bizim önemli dayanaklarımız ve sonuç alıncaya kadar mücadele etmekten geri durmayacağız.

Elçilik aracılığı ile mesajımızı açık ve yüksek sesle dile getirdik, umarım Başbakan doğru adımı atar ve altın madalyayı hak eder." (Londra/EVRENSEL)


Öte yandan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları görkemli açılış töreniyle başladı. Merakla beklenen olimpiyat ateşini 7 genç yetenekli sporcu beraber yaktı. Meşalenin tasarımı 205 ülkeyi temsil etti ve organizasyon 27 milyon sterline mal oldu. Tek olimpiyat ateşinde 205 meşale bir araya geldi.

Çanların çalınmasıyla başlayan açılışı tüm dünyada yaklaşık 1 milyar kişi canlı izledi. Çanı, Fransa Bisiklet Turu’nu kazanan ve bu turda ilk kez şampiyon olan İngiliz unvanını alan Bradley Wiggins çaldı. Gösterilerde İngilizlerin köy hayatından sanayi devrimine geçişi sahnelendi. Yeşil çimenlik olan yerlerin bir anda fabrika bacalarına dönüşmesi gösterildi. İzleyiciler yapılan 3 boyutlu gösterileri beğeniyle izledi. 8 dalda Oscar kazanan “Slumdog Millionaire” filminin yönetmeni Danny Boyle görkemli açılış gösterisinin mimarıydı. Olimpiyat stadının içine resmen küçük bir köy kuruldu.

100'Ü AŞKIN GÖZALTI

Stadyumda bunlar yaşanırken, her ayın son cuması "yaşanabilir bir kent" için pedalları çeviren Critical Mass üyesi 100'ü aşkın bisikletçiye trafiği aksattıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Polisler, olimpiyat meşalesini taşımakla görevli ünlü İngiliz Futbolcu  David Beckham'ın da içinde olduğu aracın geçişinin sağlanabilmesi için 500 kişilik gruba biber gazlarıyla saldırdı.


Olimpiyatlar grevle başladı : http://evrensel.net/news.php?id=33403

www.evrensel.net