28 Eylül 2017 16:29

HDP 1 Ekim’de Mecliste değil Edirne’de olacak

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Meclisin açılış törenlere katılmayacaklarını belirterek, 1 Ekim’de grup olarak Edirne Cezaevi önünde olacaklarını duyurdu.

HDP 1 Ekim’de Mecliste değil Edirne’de olacak

Paylaş

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baydemir, toplantıda Meclisin açılış tarihi olan 1 Ekim Pazar günü “Figürana ortak olmayacağız” diyerek, HDP Grubunun tüm üyeleriyle birlikte Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi önünde olacaklarını açıkladı.

1 EKİM’DE MECLİSE DEĞİL EDİRNE’YE

Adli yıl açılış törenleri gününde Anayasa Mahkemesi önünde başlattıkları Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni hatırlatan Baydemir, “Yargı milletin iradesinin adeta yok edilmesinin, tasfiye edilmesinin aracı haline dönüştürülmüş durumda. Nasıl ki adli yılın açılışında HDP törenlere gitmektense, onu meşrulaştırmaktansa AYM önünde Vicdan ve Adalet Nöbeti başlattı, TBMM yeni yasama yılı başladığında da orada değil, Edirne Cezaevi önünde olacaktır. Parlamentoya yönelik 4 Kasım darbesine dikkat çekmek, bu hukuksuzluğun üstünü örtülmesinin figüranı olmayacağız ve törenlere katılmayacağız. OHAL’in ortadan kaldırılması konusunda, barışın hakim olması konusunda etkin çabamızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

HALKIN İRADESİNİ SELAMLIYORUZ

Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumuna ilişkin de konuşan Baydemir, “Güney Kürdistan’da gerçekleşen referandumun şeffaf bir şekilde gerçekleşmiş olması ve halkın iradesinin tecelli etmiş olmasını selamlıyoruz. Referandumun demokratik bir ortamda gerçekleşmiş olması Ortadoğu’da demokrasinin gelişmesine de ilham kaynağı olmuştur. Olması gereken Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Bağdat Yönetimi arasında sorunların diyalog yöntemi ile çözülmesi konusunda ön açıcı olmaktır ve halkın iradesinin tanınmasıdır” diye konuştu.
(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Madrid metrosunda silah sesleri: 2 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa