28 Eylül 2017 15:07

İzmir’in yerel gazetesi 9 Eylül’de TİS imzalandı 

İzmir’in yerel gazetesi 9 Eylül ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 

Paylaş

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) çıkardığı İzmir’in yerel gazetesi 9 Eylül ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi (TİS) imzalandı. 

Bir süredir görüşmeleri devam eden TİS ile ilgili olarak bugün gazete merkezinde düzenlenen törene, İGC Başkanı Misket Dikmen, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Yönetim Kurulu Üyesi İlkay Akkaya, İzmir Şube Başkanı Halil Hüner ve yönetim kurulu üyeleri, Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ile CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel katıldı.     

'EN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN BİRİ SENDİKALI OLMAKTI’

Sözleşmenin imzalanmasının ardından konuşan İGC Başkanı Misket Dikmen, 9 Eylül gazetesini çıkarmaya başladıklarında, en önemli amaçlarından birinin örnek bir gazete olabilmek olduğunu ifade ederek, “Bunun en önemli parçalarından biri sendikalı, örgütlü olmaktı. Basının en büyük sorunlarından biri örgütsüzlük. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak, gazetecilerin gazetesi 9 Eylül’ün bir bireyi olarak bunu gerçekleştirmiş olmaktan çok mutluyuz. Cemiyetimizin 930 olan üyesi ile hayırlı uğurlu olsun diyorum, umarım arkasından başka gazeteler de gelir” dedi. 

'YEREL GAZETELERE ÖRNEK OLACAKTIR’

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş da, Türkiye’de gazeteciliğin özellikle son on yılda basın özgürlüğü konusunda hak ihlalleri ile gündeme gelen bir meslek grubu haline geldiğini dile getirerek, “Şu an cezaevlerinde 158 meslektaşımız var. Onların özgürlüğü TGS’nın birinci mücadelelerinden birisi. Biz sendika olarak aynı zamanda çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını da ilerletmek üzere var olan ve 65 yıldır buna hizmet eden bir sendikayız. 9 Eylül gazetesinde TİS ile neticelendirdiğimiz bu süreç İzmir’deki bütün yerel gazetelere de örnek olacaktır diye düşünüyoruz. Bunun için bütün gazetecileri de sendikalı olmaya ve haklarının arkasında mücadele etmeye çağırıyorum” dedi. 

‘BÜTÜN GAZETECİLERİ ÖRGÜTLÜ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Sözleşme ile ilgili olarak da başlangıç açısından güzel bir sözleşmeye imza attıklarını ifade eden Durmuş, “Devamında çok daha güzel sözleşmeler yapacağımıza inanıyorum. 9 Eylül hem cemiyetin hem sendikanın gazetesidir. Birlikte gazeteyi güçlendireceğiz ve bundan da çalışanların payına düşeni sözleşmelerle alacağız. Bütün gazete çalışanlarına ve Türkiye’deki bütün gazetecilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

MÜCADELE BAŞLANGICI

İzmir Şube Başkanı Halil Hüner de, İzmir’deki gazetecilik örgütünün meslek çatısının İzmir Gazeteciler Cemiyeti olduğunu ifade ederek, “TGS ise emek ve dayanışma örgütüdür. Belki şu an çalışanların çok umut ettikleri rakamların altında olabilir ama bu bir mücadele başlangıcıdır. Sendikalı olmak aynı zamanda iş güvencesidir. Bir mücadeleye adımdır. Bu adımın hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi. 

Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ve CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de birer konuşma yaptı. 

TİS’TE NELER VAR 

-Sözleşme ile çalışanların maaşlarına birinci yıl net 100 lira, ikinci yıl için 250 lira ücret artışı sağlanacak.

-2018 yılı için 1. ve 6. ayda 500'er lira, gelecek yıl 700'er lira ikramiye verilecek.

-Çocuğu kreşe gidenlere yılda bir kez 500 lira kreş yardımı, evlenenlere 1500 lira, çocuğu dünyaya gelenlere 700 lira, eylül ayında bir kereye mahsus 500 lira eğitim yardımı yapılacak.

-Kadın çalışanlara talep etmesi durumda yarım gün regl izni verilecek. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Bağımsız devlet olacakmış, otur oturduğun yerde

SONRAKİ HABER

Uzun soluklu bir mücadele: Kadın hareketi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa