28 Eylül 2017 14:29

Kadri Gürsel: Diğer arkadaşlarımızı da bırakın

Kadri Gürsel, Adalet Nöbeti’nde yaptığı konuşmada 'Vakit varken geride bıraktığımız dört arkadaşımızı lütfen serbest bırakın' dedi.

Kadri Gürsel: Diğer arkadaşlarımızı da bırakın

Paylaş

Cumhuriyet gazetesinin yazar, yönetici ve avukatlarına yönelik davada tutuklanan gazetenin avukatlarının serbest bırakılması için mart ayında başlatılan “Adalet nöbeti” 26’ncı haftasında da devam etti. Adalet Nöbetine CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Barış Yarkadaş da katıldı. Avukatlar, adliye binası içinde bulunan Themis heykelleri önünde bir süre ‘adalet nöbeti’ tuttuktan sonra adliye önünde konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

‘ÇÜRÜMEDİĞİMİZİN KANITI OLARAK BURADAYIM…’

Bu haftaki açıklamada pazartesi görülen duruşmada tahliye olan Yazar Kadri Gürsel konuştu. Gürsel şunları söyledi; “Attığımız başlıklar, yazdığımız haberler, yaptığımız gazetecilikten dolayı bize duydukları nefretin diliyle konuşanlar biz Cumhuriyet tutuklularının cezaevinde çürüdüklerini yazıp söylüyorlardı. Ben bugün karşınızda, ne aklımızın ne ruhumuzun ne kalbimizin ne de bedenimizin çürümediğinin kanıtı olarak bulunuyorum. Bizler çürümedik. Alnımız da aktır başımızda diktir. Bu arada Türkiye’de çürümüş birçok şey vardır. En başta da bizim hapiste çürüdüğümüzü söyleyenlerdir. Ayrıca soylu, yüce kavramlar adına dikilen binaların içinde oynanan oyunlarda çürümüştür. Bu oyunların parçası olarak yazılan iddianameler de tarafımızdan çürütülmüştür. Cumhuriyetçileri içeri tıkan iradenin bu oyundan umduğu fayda miadını doldurmuştur. Hükmünü icra ettiyse etmiştir. Bundan sonra yargılananla yargılayanın yer değiştirdiği görülecektir. Dolayısıyla benim buradan Cumhuriyetçileri içeriye tıkan iradeye mesajım şudur; vakit varken geride bıraktığımız dört arkadaşımızı lütfen serbest bırakın. Sizin menfaatinizin icabıdır.”

GAZETECİLER HASTALANIYOR

“CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Başta Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu olmak üzere tutuklu ve hasta gazeteciler tahliye edilsin” çağrısını yaptı.

Cezaevinde bulunan 181 gazetecinin çeşitli hastalıklarla karşı karşıya olduğunu belirten Yarkadaş, “İktidar inat ediyor ve gazetecilerin tutukluluğunu sürdürüyor. Oysa ki; başta Sözcü Muhabiri Gökmen Ulu olmak üzere onlarca gazeteci hasta ve bu koşullarda tedavi olabilmeleri imkansız” ifadesini kullandı. Gökmen Ulu’nun astım ataklarının sıklaştığını ve cezaevinde kalmasının “çifte cezalandırma”ya dönüştüğünü belirten Yarkadaş, “Astım atağını cezaevi koşulları tetikliyor” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İzmir 4. RES Sempozyumu başladı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa