28 Eylül 2017 13:03
Son Düzenlenme Tarihi: 28 Eylül 2017 17:15

IKBY'nin bağımsızlık referandumuna kuşatma

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi referandumunu gerekçe gösteren Irak hükümeti ile bazı bölge ülkeleri, IKBY kentlerine uçuşları iptal ediyor.

IKBY'nin bağımsızlık referandumuna kuşatma

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin ‘bağımsızlık referandumu’ yapmasını gerekçe gösteren Irak merkezi hükümeti ile bazı bölge ülkeleri IKBY’ne bağlı bölgelere yönelik uçuşları askıya aldı. Mısır, Lübnan, Katar’ın uyguladığı karara Türkiye de Irak merkezi hükümetinin hava sahasını kapatması nedeniyle uymak zorunda kaldı. Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Salih ise bu akşamı itibarıyla tüm uluslararası uçuşların durdurulacağını açıkladı Irak Başsavcılığı da referandumla ilgili IKBY yetkilileri hakkında soruşturma başlattı.

IKBY, HÜKÜMETLE GÖRÜŞMEYİ KABUL ETTİ

Öte yandan IKBY, uluslararası uçuşların yapıldığı Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına gözlemci gönderilmesi konusunda Irak hükümetiyle görüşmeyi kabul etti.

Rudaw televizyonunun haberine göre, IKBY Ulaştırma Bakanı Mevlüt Murat, “Irak hükümeti ile Erbil ve Süleymaniye havalimanlarına gözlemci gönderilmesi hakkında görüşmeye hazırız” dedi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, bağımsızlık referandumunun ardından, havalimanlarının ve sınır kapılarının 3 gün içinde Irak hükümetine teslim edilmesini istemişti.

SAVCILIKTAN SORUŞTURMA

Öte yandan Irak Başsavcılığı yetkilisi Abdul Settar Berekdar, ülke yönetiminden IKBY kararıyla yapılan bağımsızlık referandumunun organizatörlerinin isimlerini talep ettiklerini ve bu kişilere karşı soruşturma başlatacaklarını belirtti. Berekdar, “Başsavcılık, milli güvenlik konseyi ve ilgili kurumlardan, anayasa ve yüksek mahkemenin kararını ihlal eden kişilerin isimlerini talep etti, bu kişilere karşı yasal işlemler yapılacak” dedi.

Daha önce Irak parlamentosu, IKBY Başkanı Mesud Barzani dahil bir sıra yetkiliye karşı mahkeme sürecinin başlatılmasına onay vermişti.

KATAR DA İPTAL ETTİ

Referandum nedeniyle dün Bağdat’ın IKBY’ye yönelik uçuşların durması talebine uymayacağını açıklayan Katar Hava Yolları, Irak Sivil Havacılık Kurumu’nun kararı doğrultusunda bölgeye olan tüm uçuşlarını iptal etti.

Katar Hava Yolları’nın sitesinden yapılan açıklamada “Iraklı yetkililerin tüm uluslararası uçuşların askıya alınabileceğini söylemesi nedeniyle Erbil ve Sülaymaniye içine ve içinden olan tüm uçuşlar iptal edildi” dendi.

IKBY başkentindeki Erbil Uluslararası Havalimanı’nın Müdürü Talar Faik Salih de bu akşamı itibarıyla tüm uluslararası uçuşların durdurulacağını açıkladı. Salih, “Irak Meclisi ve Başbakanı Haydar İbadi’nin kararı doğrultusunda, Erbil içine ve içinden tüm uluslararası uçuşlar istisna olmaksızın cuma günü saat 18.00 itibarıyla duracak” dedi.

İbadi, IKBY’deki bağımsızlık referandumunun ardından Erbil ve Süleymaniye havalimanları içine ve içinden olan tüm uluslararası uçuşların durdurulacağını açıklamıştı. İç hat uçuşların ise devam edeceği belirtilmişti.

‘DOĞRU BİR KARAR DEĞİL’

Bağdat’ın kararını doğru bulmadığını da belirten havalimanı müdürü Salih “Konsolosluklar, uluslararası görevliler ve uluslararası şirketler var burada. Bu herkesi etkileyecek. Doğru bir karar değil. Burada büyük bir uluslararası topluluk var. Yani sadece Kürtlere karşı bir şey değil. Ayrıca çok sayıda sığınmacı bu havalimanını kullanıyor. Biz insani yardımların ulaştırılmasında Suriye ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında bir köprüydük. Ve burada ABD öncülüğündeki koalisyona ev sahipliği yapıyoruz. O nedenle bu havalimanı çok önemli” diye konuştu.

KDP: TÜRKİYE’YE HEYET GÖNDERMEK İSTİYORUZ

IKYB Başkanı Mesud Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) dış ilişkiler sorumlusu Hoşyar Siwaily, bağımsızlık referandumu sonrası BBC Türkçe’ye konuştu. Siwaily, yaşanan gerilim sonrası Türkiye’ye heyet göndermek istediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “büyük beklentileri” olduğunu söyledi. Siwaily, Kerkük’le ilgili olarak ise özel statü ve özerklik gibi çözümlerin tartışılabileceğini kaydetti.

“Türkiye’yle hem ekonomik hem de siyasi açıdan ortak çıkarlarımız mevcut. İşbirliği tarihimiz bize, bu işbirliğinden çok şey elde ettiğimizi gösterdi. Kürtlerin iradesine karşı durmak bizi yaralayacaktır. Ancak aynı zamanda Türk ekonomisine zarar verecektir. Bunun, Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili de olumsuz etkileri olacaktır” dedi.

Türkiye’den yaptırım, sınır kapatma gibi açıklamalar geldiği hatırlatılan KDP yetkilisi “Son yıllarda gördüğümüz Türk siyasetinin mantığı bize, Türkiye’nin bunu yapmayacağını gösteriyor. Türkiye bu tavrı almayacak, sınırları kapatmayacak. Sınırları kapatırsa iki tarafa da zarar verir” ifadelirini kullandı.

İRAN: STRATEJİK HATA YAPILDI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) bağımsızlık referandumunun ‘büyük bir stratejik hata’ olduğunu ileri sürdü. Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulunun ardından New York’taki temaslarına devam eden Zarif, ‘The Asian Society’ kuruluşunda Amerikalı gazeteci ve televizyon sunucusu Charlie Rose’un sorularını cevapladı. IKBY’deki referandumla ilgili sorular üzerine Zarif, “Bunun çok ciddi hata olduğuna inanıyoruz. Kürtlerin dostu insanlar olarak, Kürtlerin ebedi dostları olarak kalacağız. Irak’taki Kürt bölgesiyle sınırlı kalmayacak büyük bir stratejik hata olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

ABD İÇİNDEN ‘BAĞIMSIZLIĞI TANIYIN’ ÇAĞRISI

ABD’de Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, Trump yönetimini Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını tanımaya çağırdı. Schumer, yaptığı yazılı açıklamada, referandum sonucuna herkesin saygı duyması gerektiğini belirtti. Schumer, “Tüm dünya Irak Kürdistan’daki bu tarihi sesi duymalı ve saygı göstermeli. Kürtlerin en kısa zamanda bağımsız bir devletinin olması gerekiyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yaz saati uygulaması için KHK geliyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa