28 Eylül 2017 10:16

Londra’da binler Rakka’da öldürülen Aksoy için toplandı

Rakka'da YPG Basın Bürosu'nda çalışan Gazeteci ve Belgeselci Mehmet Aksoy, IŞİD saldırısında yaşamını yitirdi.

Paylaş

Arif  BEKTAŞ
Londra

Suriye’nin Rakka vilayetindeki IŞİD saldırısında hayatını kaybeden İngiltere vatandaşı gazeteci ve belgeselci Mehmet Aksoy için Londra’da binlerce kişi bir araya geldi. Aksoy, “Rojava’daki mücadelenin haberlerini dünya kamuoyuna duyurmak için gittiğini” söylemişti.

Malatya doğumlu, 32 yaşında olan ve Londra’da büyüyen Aksoy, birçok internet haber portalında çalışmanın yanı sıra, belgesel ve film çalışmaları da yapmıştı. Londra’da yaşayan Türkiyeliler içinde iyi tanınan Gazeteci Aksoy, IŞİD’in Kobani’ye saldırdığı zamanlarda yürüttüğü diplomasi ve kitle çalışması ile de öne çıkmıştı.

Aksoy’un hayatını kaybettiği haberinin Londra’ya ulaştığı dakikalardan itibaren binlerce kişi Kuzey Londra’daki Kürdistan İşçi Derneği’ne akın etti. Sadece Kürt kurumları değil aynı zamanda diğer demokratik kurumlarla da arası iyi olan ve herkes tarafından çok sevilen Gazeteci Aksoy için dernekte bir de taziye defteri açıkdı.

BASIN BÜROSUNDA ÇALIŞIYORDU

17 Haziran’da Rojava’ya geçen ve burada YPG basın bürosunda görev almaya başlayan Aksoy, Rakka yakınlarında kaldıkları evden haber akışı gerçekleştirirken, aynı zamanda belgesel çalışmalarını da sürdürüyordu.

Yaşamını yitirdiği saldırıyı gerçekleştiren IŞİD’lilerin ise Rakka dışından, bomba yüklü üç ayrı araçla ve üzerlerinde YPG üniformasıyla geldikleri açıklandı. Araçlardan inerek kontrol noktasındaki YPG’lileri tarayan, birçok YPG’liyi öldüren ve 6 kişiyi de yaralayan IŞİD’liler, orada başka bir noktada bulunan YPG’liler tarafından öldürüldü. Bölgeden gelen görüntülerde de IŞİD’lilerin YPG üniforması giydikleri görülüyor.
Silah seslerinin gelmesi üzerine Gazeteci Mehmet Aksoy ile yanında bulunan ve henüz kimliği tespit edilemeyen Rakka doğumlu bir diğer gazetecinin olay yerine giderken IŞİD’lilerin saldırısına uğradığı belirtiliyor. Aksoy ve yanındaki gazeteci arkadaşının burada hayatını kaybettiği belirlendi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak: Ham petrol ihracatı için Türkiye'yle anlaştık

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...