28 Eylül 2017 08:33

Erdoğan'ın tehdidi yandaşların da tepkisini çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın IKBY'ye 'Yiyecek dahi bulamazlar' tehdidi yandaş medyada da tepki çekti.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki bağımsızlık referandumu sonrası yaptığı "Yaptırımlar başlarsa yiyecek dahi bulamayacaklar" tehdidi yandaş medyada da bazı köşe yazarları tarafından eleştirildi.

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL: İNSANLARI HÜRRİYETLE EKMEK ARASINDA TERCİH YAPMAYA ZORLAMAK...

Star'da İslamcı yazar Selahaddin E. Çakırgil, 'Kan tepeye fırlamadan' başlıklı yazısında "‘Aç kalırsınız, mahvolursunuz’, gibi tehditlere tevessül etmeden, insanları hürriyetle ekmek arasında bir tercih yapmaya zorlamadan, kan tepeye fırlamadan ve devletçi mantıklarla değil, İslam’ın ahlâk ve adâletiyle düşünmek zorundayız. Bizler gideriz ama Müslüman halklar birbirleriyle kardeşçe yaşayacaklardır. O halde bu kardeşliği öldürmemek lâzım.." yorumunda bulundu.

MERVE ŞEBNEM ORUÇ: ZALİMLERDEN NE FARKIMIZ KALIR?

Yeni Şafak'ta Merve Şebnem Oruç ise 'Askeri müdahale mi, vanaları kapatmak mı, açlıkla cezalandırmak mı?' yazısında "İnsanları açlıkla ve ekmekle cezalandırırsak zalimlerden ne farkımız kalır? Dahası “gayrimeşru” dediğimiz bu referandumu kendi elimizle meşrulaştırmış olmaz mıyız?

Vanaların kapatılmasının bir mantığı, bir karşılığı var, nitekim bu hamle hem Kuzey Irak yönetimini hem de petrolünün en büyük alıcısı olan ve referanduma destek veren İsrail’i de zora sokacak bir sonuç verir ama insanları açlıkla cezalandırmak, ekmekle sınamak...? Bu bize yakışır bir davranış mı? Hiç zannetmiyorum." dedi.

AKİF BEKİ: 'KÜRT BÖLGESİ GAZZE'YE DÖNER' DEMEK NASIL BİR GAFLET...

Hükümetin IKBY politikasına tepkiler "AKP içi muhalefetin gazetesi" Karar'ın yazarlarınca da sürdürüldü.

Tayyip Erdoğan'ın eski basın danışmanı Akif Beki, gazetelerin manşetlerini değerlendirdiği yazısında "“Türkiye ambargo uygularsa yiyecek ekmek bulamazlar, Kürt bölgesi Gazze’ye döner” diyen yan manşet bile var da...

Gazze’ye benzetirsen Türkiye neye döner, bizi İsrail’in konumuna düşürmek nasıl bir gaflettir diyen...

Hem yönetimlerinden dolayı halkları cezalandırdığı için, bugüne kadar ambargo dayatmalarına insani gerekçelerle itiraz eden biz, kendi tezimizle çelişmiş, çok güçlü bir dış politika argümanımızı inkar etmiş olmaz mıyız diyen yok.

Düne kadar yere göğe sığdıramayan gazeteler, şimdi Barzani’ye karşı müthiş bir karalama yarışında. Ve bu yarışta atış serbest. Dezenformasyon var, çarpıtma var, asparagas gırla, her neviden mantıksızlıkla tutarsızlık mevcut. Tahrik, dolduruş, kışkırtma, ne ararsan var. Bir tek sınır yok.

Yeter ki Barzani PKK ve IŞİD’le ortak bir terörist ve İsrail projesi bir düşman gibi görünsün." ifadelerini kullandı.

ETYEN MAHÇUPYAN: YAPTIRIMLAR BİZİ DE VURUR

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eski danışmanı Etyen Mahçupyan ise ekonomik yaptırımların Türkiye'yi de vuracağını hatırlattığı 'Bindiğin dalı kesmek' yazısında "Şimdi istediğimiz olmadı diye çıtayı yükseltiyor, enerji vanasını kapatmaktan söz ediyoruz. Irak Türkiye’nin dış ticaretinde üçüncü ülke konumunda ve IKBY bunda büyük pay sahibi. Vana kapatılırsa biz petrolü başka yerden alırız ama ihracat düşer, büyümeyi olumsuz etkiler ve yurt dışında aranan paranın maliyeti daha da yükselir. Maksat ille de ders vermekse sorun yok… Ama başkasına ders verme uğruna kendine zarar vermeyi Türkiye toplumuna anlatmak kolay olmaz" dedi.

HAKAN ALBAYRAK: YENİ BİR GÖÇ DALGASINA HAZIR MIYIZ?

Karar'ın İslamcı yazarı Hakan Albayrak ise 'Bu bize üst aklın bir oyunu olmasın' yazısında IKBY'ye yönelik yaptırımların, IKBY'deki halkı Türkiye'ye göç etmeye zorlayacağını belirtti ve "Yeni bir göç dalgasına hazırlıklı olmamız gerekiyor. İnşaallah bütçemizi ve sosyolojimizi buna hazırlamaya matuf tedbirler hükümetçe alınıyordur" vurgusu yaptı. (MEDYA SERVİSİ)

İHSAN ÇARALAN: AKP, CHP, MHP, MEDYA AYNI TELDEN ÇALSA DA GERÇEKLER DİRENİYOR!

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Playboy'un kurucusu Hugh Hefner 91 yaşında öldü

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...