28 Eylül 2017 04:07

‘Erkunt Traktör’ün geleceğini bilmek biz işçilerin de hakkı’

Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Erkunt Traktör işçisi, fabrikanın satılması sonrası endişesini yazdı.

Paylaş

Erkunt Traktör işçisi
Ankara

Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Erkunt Traktör fabrikasında çalışıyorum. Fabrikamız Hindistanlı Maihnder firmasına satıldı. İşçiler olarak bize bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Konuyu bir internet sitesinden duyduk ve fabrikanın geleceği ile ilgili tedirginiz. 

Fabrikadaki arkadaşlar arasında işten çıkarılma korkusu yaygın. Özellikle orta yaş üzerindeki arkadaşlar “Bu yaştan sonra nerede iş bulacağız” diyor. Fabrikaya yıllarını verdiğini belirten bir işçi de “Ne olacağımız belli değil, çok tedirginiz, zaten düşük ücretlerle çalışıyoruz, çoluğumuz çocuğumuz var. Onların geleceği için kaygılıyız” diyerek fabrikanın durumuyla ilgili bir açıklama yapılması gerektiğini düşünüyor. 
Fabrikanın sahibi olan Zeynep Erkunt Armağan, bazı gazetelere fabrikanın satışı ile ilgili demeçler veriyor ama işçisine olumlu ya da olumsuz bir açıklama yapmıyor. Her zamanki gibi en son akla gelen biz işçiler oluyoruz. 

Fabrikamızda düşük ücretlerle çalışıyoruz. 9-10 yıllık işçiler bile 2500-3000 lira kadar maaş alıyor. Normalde yıl sonunda “Belki zam alırız” diye düşünürken şu an herkes tedirgin. Ne olacağını kestiremiyoruz. 

Bazı arkadaşlarımız Hindistan’daki maaşların çok düşük olduğunu araştırmış ve “Bize de daha fazlasını vermezler” diye konuşuyorlar. 
Kısacası fabrikada herkes merakla ne olacağını bekliyor. Zeynep Hanım işçiler sayesinde kârlarına kâr katarken bizler zor şartlar altında düşük ücretlerle çalışıyoruz. Fabrikanın geleceğini bilmek bizim de hakkımız diye düşünüyoruz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DHL Express'te sendikalaşma mücadelesi sürüyor

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa