27 Eylül 2017 17:01

Macron’dan yeni bir Avrupa önerisi

Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde 100 dakikalık bir konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupa Birliği ile ilgili planlarını anlattı.

Paylaş

Avrupa Birliği içinde bir süredir tartışılan ‘ortak ordu, ortak savunma’ meselesi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yeniden gündeme getirildi. Macron, “Avrupa vizyonu”nun bir parçası olarak ortak AB savunma gücü kurmayı hedeflediğini açıkladı. Macron, “güvenlik ve terörle mücadele” alanlarında daha fazla iş birliği hedeflediğini söyledi.

Mayıs ayında göreve başlayan ve ilk işi ülkesindeki iş yasasını kararnameyle değişterek işçi haklarına saldırmak olan Macron ülkesinde tepkilere neden olmuştu. 

‘NATO’YA ALTERNATİF DEĞİL’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre önceki gün Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde 100 dakikalık bir konuşma yapan Macron, 2020’de faaliyete başlamasını umduğu ortak savunma gücünün NATO’nun yerini almak yerine NATO’yu destekleyen bir yapıda olması ve AB’nin ortak askeri gücü olarak hareket etmesi gerektiğini savnudu.

Macron, ortak birer savunma bütçesi ve politikası geliştirmek gerektiğini, ayrıca Avrupa askeri eğitim akademisi kurmak istediğini söyledi.

Daha önce Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in yanı sıra bazı AB ülkeleri de Rusya ve diğer tehditlere karşı ortak bir askeri gücün oluşturulması gerektiğini söylemiş, fakat AB üyesi olan İngiltere böyle bir adımın NATO’ya zarar vereceğini öne sürerek karşı çıkmıştı.

AB Konseyi’nin kontrolünde bin 500 kişilik Avrupa Birliği Savaş Grubu adlı askeri bir birlik bulunuyor.

ORTAK VERGİ 

Macron’un önerdiği diğer politikalar arasında şunlar yer alıyor:

Sınırları güçlendirmek ve üye ülkeleri göçmen akınlarına karşı desteklemek. Bunun için sığınma başvuru süreçlerini hızlandırmak, merkezi sığınma bürosu kurmak, göçmenlerin ülkelerine yardım ederek insanların göç etmesini engellemek.

AB genelinde finansal işlemlere ortak vergi getirmek.

Yeşil teknoloji için sübvansiyonları artırarak sürdürülebilir gelişme konusunda ortak bir politika geliştirmek.

Ortak Tarım Politikası’nı daha esnek ve daha az bürokratik hale getirmek.

Avrupa çapında dijital teknoloji alanında başarılı örnekleri desteklemek için bir Avrupa kurumu kurmak.

Macron konuşmasında “Şu anki Avrupa çok güçlü, çok yavaş ve çok verimsiz” dedi ve ekledi: “Yalnızca Avrupa, dünya sahnesinde karşılaştığımız büyük sorunlarla başa çıkmamız için gerekli araçları bize verebilir.”

Fransa Cumhurbaşkanı, Angela Merkel’in de projesine destek vermesini talep ediyor. Ancak Merkel’in koalisyon kurması beklenen Hür Demokrat Parti, Macron’un AB vizyonuna karşı çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meksika sınırına duvar projesi modelleme aşamasında

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa