Van'da sebze hasadı: Günde 12 saat 40 liraya çalışıyorlar

Van'da sebze hasadı: Günde 12 saat 40 liraya çalışıyorlar

Van'da sebze hasadının son günlerinde tarlalarda çalışan işçiler 12 saatlik çalışmaya karşılık yalnızca 40 TL yevmiye alıyor.

Van'da tarlalara ekilen sebzelerin hasadında son günlere gelindi. Binlerce dönümlük tarlalara ekilen sebzeler, kadın, erkek her yaştan işçinin emeği ile tezgahlara ulaşıyor. Hasat zamanının başlaması ile birlikte sabahın ilk ışıklarında tarlaların yolunu tutan yüzlerce kişi, akşam karanlığına kadar sebze topluyor. Domates, biber, patlıcan, kabak, kavun, salatalık gibi sebzeleri toplayan işçiler, 12 saat çalışmanın karşılığında ise sadece 40 TL yevmiye alıyor.

Ailesinin ekonomisine katkı sağlamak için tarlada çalıştığını belirten 16 yaşındaki Ö. B., bir yandan topladığı domatesleri kasalara doldururken diğer yandan da yanı başında bulunan diğer işçilerle şakalaşıyor. Güneşten korunmak için yüzünü tamamen kapatan Ö. B., yaptığı işi tüm zorluklarına rağmen sevdiğini ve toprakla iç içe olmanın kendisini mutlu ettiğini dile getiriyor. Çalışmak zorunda olduğunu söyleyen Ö. B., “Biz 6 kardeşiz ve ben en büyüğüyüm. Kardeşlerime ve aileme bakmak zorundayım” diyor. Ekonomik sebeplerden dolayı İstanbul’a göç ettiklerinde o kentin kültürüne uyum sağlayamadığını dile getiren Ö. B., “Burada düşük fiyata çalışıyoruz Çalışmak kendi hayatımızı sürdürmek zorundayız. İşsizlik sıkıntısı var. Bize verilen düşük ücrete rağmen çalışmak zorunda kalıyoruz. Günlük 40 TL bize yetmiyor, ama aileme destek olmaya çalışıyorum. Evde oturmaktansa çalışmak daha iyidir” diyor. (Van/MA)

www.evrensel.net