Mangal kömürü işçilerinin ekmek mücadelesi

Yaz aylarında Mardin'den Niğde'ye gelen aileler, meşe odunlarından mangal kömürü elde ederek geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

27 Eylül 2017 18:42
Paylaş

Mardin'den Niğde'ye gelen 2 aile, dağlardan topladıkları meşe odunlarını özel yöntemle yakarak mangal kömürü elde ediyor ve bunları satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.  

Altunhisar ilçesine bağlı Ulukışla Köyü Üzümlü mevkiine kurdukları çadırlarda yaşayan Sabak ve Yetiştiren ailelerinin fertleri, küçük çocuklarının da yardımıyla topladıkları odun parçalarını günler süren bir çalışmayla kule şeklinde diziyor. Daha sonra üzeri toprakla kapatılan ve ocak adı verilen kule, ateşe veriliyor. Yaklaşık 15 gün boyunca yanan odunlar, mangal kömürü haline geliyor. Zor şartlarda ailesiyle birlikte çalıştığını kaydeden Sinan Sabak, Mardin'de yaşadıklarını ve yılın belli bir döneminde kömür üretmek için Niğde'ye geldiklerini söyledi.

'YÜZÜMÜZDEKİ KÖMÜR KARASI BİZİM EKMEK PARAMIZ'

Sabak, "Ağaç parçalarını kömür haline getirmemiz zahmetli bir iş. Yüzümüzdeki kömür karası bizim ekmek paramız. Son yıllarda, ürettiğimiz kömürü istediğimiz fiyatlara satamıyoruz. İthal kömürler nedeniyle bizim ürettiğimiz kömür istediğimiz fiyatta değil" dedi. 10 kardeş olduklarını belirten Zeynep Sabak ise okulların açılmasına rağmen eve dönemediklerini söyledi. Zeynep Sabak, "Mardin'de lise son sınıfta okuyorum. Mayıs ayında geldim buraya ve şu anda okullar açılmasına rağmen ben burada ekmek parası için çalışıyorum. Kömür yapmak çok zor. Dağdan indirmesi, çatması ve çıkartması gibi birçok zorlukları var. Zorluklarına rağmen kârı yok ama ne yaparsın, ekmek parası. Mayıs ayında buraya geliyoruz ve eylül ayı sonunda ailemle beraber dönüyoruz" dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trabzon'da özel güvenlik öğrencilere tekme tokat saldırdı

SONRAKİ HABER

Danıştay 'kalıcı yaz saati' uygulamasını durdurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...