27 Eylül 2017 14:40

İlan dağıtımındaki adaletsizlik meclis gündemine taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan ve reklam dağıtımlarındaki adaletsizliğini TBMM gündemine taşıdı.

İlan dağıtımındaki adaletsizlik meclis gündemine taşındı

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Basın İlan Kurumu’nun resmi ilan ve reklam dağıtımlarındaki adaletsizliği ve dijital haberciliğin neden ilan ve reklam kapsamına alınmadığını Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na sordu.

Engin Meclis başkanlığına verdiği yazılı bir soru önergesinde AKP’nin 15 yıllık tek başına iktidarında, resmi ilan ve reklamların adaletsizce dağıtıldığını, yandaş olmayan basının ilan gelirleri yoluyla cezalandırıldığının yaygın bir kanı haline geldiğini söyledi.

Didem Egin önergesinde, “Basın özgürlüğü ve vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünü korumak adına ilan ve reklamların adil ve tarafsız bir şekilde dağıtımı nasıl sağlanmaktadır?

Günümüzde dijital medyacılığın hızla geliştiği ve yurttaşlarımızca anında erişim sebebiyle daha çok tercih edildiği düşünüldüğünde, Basın İlan Kurumu resmi ilan ve reklamları dağıtırken, özellikle yerel basın açısından dijital gazeteciliğin de bu gelirlerden faydalanmasını sağlamak için ne gibi çalışmalar yapmaktadır? Türkiye genelinde resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunan ulusal ve yerel gazetelerin sayısı kaçtır? 

2002-2017 yılları arasında Basın İlan Kurumu vasıtasıyla resmi ilan ve reklam alan ulusal yayınların aldıkları ilan ve reklam tutarı ile yerel yayınların aldıkları ilan ve reklam tutarı yıllık olarak nedir?” sorularının yanıtlanmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteciyi ‘ifade’ye çağıran belediye TBMM’ye taşındı

SONRAKİ HABER

SİBAŞ'ta sendikalaştıkları için işten atılan işçiler fabrika önünde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa