Diyarbakır katliamına ilişkin manşetimiz Meclis gündeminde

HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp HDP mitingine yönelik bombalı saldırıya ilişkin yeni görüntüleri Meclis gündemine taşıdı

27 Eylül 2017 13:33
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Eylül 2017 20:26
Paylaş

Evrensel’in “Katliama yol açan ihmalin görüntüleri ortaya çıktı” başlığıyla manşetine taşıdığı, 5 Haziran 2015 tarihinde HDP mitingine yönelik IŞİD saldırısına ilişkin yeni görüntüler Meclis gündemine taşındı. HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Evrensel’in yayımladığı yeni görüntüleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

‘GÜVENLİK GÜÇLERİNİNİN İHMALİNİ ORTAYA KOYMAKTADIR’

Uca, verdiği soru önergesinde şu ifadeleri vurguladı: “Yapılan bombalı saldırıya ilişkin yeni görüntüler 26 Eylül 2017 tarihinde Evrensel gazetesi tarafından ortaya çıkarılmıştır. Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma dosyasında yer alan görüntülerde, Orhan Gönder iki bombayı miting alanına yerleştirmektedir. Söz konusu görüntüler, güvenlik güçlerinin alenen katliama yol açan ihmalinin olduğunu ortaya koymaktadır.”

Verilen soru önergesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu sorular yöneltildi: 

1. 5 Haziran 2015 tarihinde HDP’nin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingde İŞİD’in yaptığı saldırıya ilişkin ortaya çıkan yeni görüntüler bilginiz dâhilinde midir? Orhan Gönder’in iki bombayı miting alanına yerleştirdiğini gösteren söz konusu görüntüleri izlediniz mi?

2. Söz konusu görüntülerde de ortaya çıktığı gibi, mitingin gerçekleştirildiği İstasyon Meydanı’nda, bombacının aynı anda farklı yerlere bomba bırakmasına rağmen güvenlik güçleri bu duruma neden müdahale etmemiştir?

3. Miting öncesi bombaların yerleştirildiği ana ait görüntüler kameralara açık şekilde yansıdığı halde, Emniyet Müdürlüğü patlama öncesi neden bu görüntüleri görmezden gelmiştir? 

4. Polis miting alanında arama tarama çalışması yürütürken, elinde iki poşetle alana giren bombacı Gönder neden miting alanına alınmıştır? Polisin alana aldığı Gönder neden aranmamıştır? Polis Gönder’i tanıdığı için mi aramamış ve/veya alandan çıkarmamıştır?

5. Miting alanı eğitimli köpekler ve bomba uzmanları tarafından kontrol edildiği halde, bombalar neden alanda bırakılmıştır?

6. Görüntülerde açık şekilde görüldüğü gibi miting öncesi alanı kontrol eden polis neden çöp poşetini ayağının ucuyla ittiği halde bombayı oradan almamıştır? Benzer şekilde köpek çöpe gitmek isterken neden polis tarafından engellenmiştir?

7. Çöp kutusuna baktığı halde bombayı oradan almayan ve köpeği çöp kutusundan uzaklaştıran bomba uzmanı A.K. hala görevde midir? Görevde ise görev yeri neresidir? A.K. bugüne kadar kaç tane HDP mitinginde görev almıştır? A.K. hakkında herhangi bir idari ve/veya adli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa soruşturma ne aşamadadır?

8. Daha önce de, Gönder’in miting alanına girerken beraber görüntülendiği ve yeni görüntülerde bombayı bıraktığı tezgâhın yanında duran ve Gönder ile konuşan mavi tişörtlü kişi kimdir? Söz konusu kişinin tespit edilmesi için herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

9. Bombanın yerleştirildiği başka bir nokta olan Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama tarama çalışması yürüttüğünü ileri süren ancak bu görüntülerle bu iddiası yalanlanan miting alanında alınan tedbirlerden sorumlu komiser yardımcısı M. A. C. hakkında herhangi bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? 

10. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturma soncunda müfettişlerin hazırladığı raporda da ihmaller zincirine yer verilmesine rağmen, yüzleri açıkça görünen polisler hakkında bugüne kadar neden herhangi bir adli soruşturma başlatılmadı? Söz konusu yeni görüntülerden sonra bu polisler hakkında herhangi bir adli soruşturma açılması talimatı verecek misiniz?”

BOMBAYA YÖNELEN ARAMA KÖPEĞİNİN NEDEN UZAKLAŞTIRILDIĞI SORULMUŞ MUDUR?

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise görüntüleri Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Yiğitalp, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemesiyle şu soruları sordu:

"1. Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen 5 Haziran patlamasına ilişkin soruşturma dosyası hangi aşamadadır?

2. 2 yıldır yürütülen soruşturma ne zaman sonuçlandırılacaktır?

3. Görüntülerde polisin, Gönder ve yanındaki şahsı uzaklaştırma ihtiyacı duyması ancak herhangi bir kimlik sorgusu yapmamasının nedeni nedir?

4. Görüntülerde bir başka nokta ise birinci patlamanın gerçekleştiği çöp kutusunda usulü ve standardına uygun arama yapılmamasına ilişkin kaç güvelik görevlisi hakkında soruşturma açılmış, kaçı ceza alıp görevden uzaklaştırılmıştır?

5. Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasında da yer alan görüntülerde, bombanın konulduğu çöp poşetini tekmeleyen ve bombaya yönelen arama köpeğini uzaklaştıran polisin kimliği tespit edilmiş midir? İfadesi alınmış mıdır?

6. İlgili polisin kimliği tespit edilip ifadesi alınmış ise ”Bombaya yönelen arama köpeğinin neden uzaklaştırıldığı“ sorusu sorulmuş mudur?

7. İkinci patlayıcının alan aramasından önce konulduğu belirtilen Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde neden arama yapılmamıştır?

8. Polislerin bombanın bulunduğu çöp kutusuna baktığı ve hatta ayağı ile dokunduğu halde bombayı görmeme ihtimali var mıdır?"(Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP'li Yılmaz: Maalesef işsizliği çok düşüremedik

SONRAKİ HABER

Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa