26 Eylül 2017 23:28

Okul çantası belini bükmesin

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih Baran, okul çantalarına dair öğrencilere ve ailelere mühim hatırlatmalarda bulundu.

Okul çantası belini bükmesin

Paylaş

Öğrencileri en zorlayan konulardan birisi de kitap ve defterleriyle dolu ağır çantaları taşımak zorunda kalmaları. Gelişim çağındaki bu çocukların yüklendikleri bu ağırlık nedeniyle birtakım sağlık sorunları ile karşılaşabileceklerine dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Salih Baran, öğrencilere ve ailelere önemli hatırlatmalarda bulundu.

AİLELER AĞRI KONTROLÜ YAPMALI

Ağır sırt çantası taşıyan çocuklar yükü dengelemek için öne doğru eğilerek kamburlarını artırarak yürürler. Ayrıca çocuklar ağır çanta taşırken oluşan dengesizlik sonucu daha kolay düşüp yaralanabilirler. Ailelerin sık sık çocukların boynunda ve sırtında ağrı olup olmadığını sorgulamaları çok önemli. 

ÇANTANIN AĞIRLIĞI KİLONUN YÜZDE 15’Nİ GEÇMEMELİ

Çanta hafif ancak dayanıklı malzemeden yapılmış olmalı. İki adet boynu ayarlanabilir omuz askısı olmalıdır ki, tek taraflı omuz askısı olanlar yükü eşit olarak dağıtamazlar. Bel ve göğüs kemeri mutlaka bulunmalıdır. Ağır yükün daha eşit olarak dağıtılmasını sağlar. Çantanın ağırlığı kullanan kişinin ağırlığının yüzde 15’ini geçmemeli. Bu oran ilkokul çocuklarında 3-4 kg, diğer çocuklarda 5-8 kg arasındadır. Çantanın sırt pedi iyi olmalı; aksi takdirde çantadaki sert cisimler veya kitapların sert uçları sırta batarak rahatsızlık verebilir.  

ÇEKÇEKLİ ÇANTA ALTERNATİFİ…

Tekerlekli ve çekçekli çantalar okullarda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Eğer okul kuralları ve ulaşım şartları için önemli bir sıkıntı oluşturmuyorsa tekerlekli veya çekçekli sırt çantası iyi bir seçenek olabilir. Ancak çok ağır olup merdiven çıkmakta zorluk ve koridorlarda düşme riski yaratabilir.

EN İYİ ÇÖZÜM OKUL DOLABI

Son olarak çocuklar sırt çantasının uygun kullanması konusunda eğitilmeli. Uygunsuz kullanımın boyun ve omurgaya verdiği zararlar hakkında bilgilendirilmeli. Sırt çantası taşırken düzgün durmaya alışması için uyarılmalı. Çocukta herhangi bir ağrı veya rahatsızlık olması durumunda mutlaka anlatması tavsiye edilmeli. Öğrenci, aile ve öğretmen mümkün olduğunca az yük taşınması konusunda bilinçlendirilmeli. Okul eşyaları mümkünse okul dolaplarında bırakılmalı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş 2'de 2 yaptı!

SONRAKİ HABER

SİBAŞ'ta sendikalaştıkları için işten atılan işçiler fabrika önünde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa