26 Eylül 2017 19:29

Bölgede ‘yasak’ nedeniyle saman bulunamıyor

Tendürek bölgesinde devam eden yasaklarlar nedeniyle tarlalarını hasat edemeyen bölge halkı saman ve ot sıkıntısı çekiyor.

Paylaş

Van’ın Çaldıran ilçesi ile Ağrı’nın Doğubayazıt ve Diyadin ilçeleri arasında bulunan Tendürek bölgesinin “Güvenlik” gerekçesiyle aylardır yasaklı olması bölgede tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Yasak nedeniyle bu yıl yaylaya çıkamayan bölge halkı, kimi bölgelerde mayıs öncesi ektikleri tarlaları dahi biçemedi. Hasadı toplayamayan köylüler, ot ve saman sıkıntısı yaşıyor. Yurttaşlar, başta Diyarbakır olmak üzere çevre illerden TIR’larla getirilen saman ve otu ederinden fazla paraya alıyor. 

Çaldıran’da her yaz onlarca mahallenin kullandığı Êgekumek, Tepeli, Dasîna, Kelereş, Kevirêşemiya ve Gûlîzerk mezralarının mayıs ayından beri yasaklı olduğuna dikkat çeken Aşağı Çilli (Cilliya Jêr) mahallesinden Mehmet Salih Yıldız, “Köylüler ekinlerini ve otlarını toplayamadı. Onlar çok zarar etti. Biz de yasak olmamasına rağmen olumsuz etkilendik. Saman balyası (ortalama 40 kilo) 3 TL’den 7 TL’ye çıktı” dedi. Söz konusu bölgelere yakın tarlalara ekilen ekinlerin dahi yasak yüzünden biçilemediğini dile getiren Yıldız, “6 köyde yasak var. Her köyden yaklaşık 100 bin saman balyası elde ediliyor ve toplamda bu 600 bin balyaya denk geliyor. Askerler yasak nedeniyle otların ve ekinlerin toplanmasına izin vermedi. Köylüler ekinlerini biçmek için birkaç kez girişimlerde bulundu ama askerler izin vermedi” diye konuştu. Yasağın bütün bölgeyi etkilediğine dikkat çeken Yıldız, “O köylülerle birlikte biz de mağdur oluyoruz. Hayvanlarımıza saman bulmakta zorlanıyoruz” dedi. Yıldız, hayvanların saman ihtiyacını başta Diyarbakır olmak üzere çevre illerden karşıladıklarını kaydetti. (Van/MA)

ÖNCEKİ HABER

Yağmur yağıyor, seller akıyor, onlar satranç oynuyor

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa