26 Eylül 2017 19:07

Yüzde 96 engelli tutuklunun tedbir başvurusuna ret

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 14 yıldır diyalize girmek zorunda kalan ve yüzde 96 engelli raporu olan Celal Şeker hâlâ cezaevinde tutuluyor.

Paylaş

Celal Şeker hala cezaevinde tutuluyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Şeker’in cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturacağı yönünde tam teşekküllü devlet hastanelerinin verdiği 10’u aşkın rapor olmasına rağmen, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalabilir” raporu vermesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) tedbir başvurusunda bulundu. İHD Diyarbakır Şube Hukuk Komisyonu üyesi avukat Abdullah Zeytun, AYM’ye tedbir talebiyle yaptığı bireysel başvuruda, Şeker’in sağlık durumunun dikkate alınmaksızın ceza infaz kurumunda tutulması nedeniyle maddi ve manevi bütünlüğünün tehlike altında olduğunu belirterek, tedbiren tahliyesine karar verilmesini talep etti.

AYM: CEZAEVİNDE TUTUTULMASI YAŞAMINA YÖNELİK TEHLİKE DEĞİL

Tedbir talebine ilişkin bireysel başvurunun kabul edilebilirlik incelemesi yapan AYM Birinci Bölüm Üçüncü Komisyon talebi reddetti. Kararda, tedbir talebinin hangi koşullar ve şartlarda inceleneceğine ilişkin AYM’nin içtüzüğünde yer alan ilgili maddelere atıfta bulunuldu.

İHD Diyarbakır Şubesi ve Şeker’in ailesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) tedbir başvurusunda bulunacak.

CEZAEVİNDE BİR GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Şeker, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 14 yıldan beri diyaliz hastası. Şeker, tutuklanmadan önce günde 4 kez Periton Diyalizi, 2 günde bir ise hastanede Hemodiyaliz tedavisi görüyordu. Söz konusu hastalıkların yanı sıra kalp kapakçığı yetmezliği, damar yollarında tıkanma, göbek fıtığı ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan Şeker’in, akciğerinde de kitle olduğu belirtildi. Şeker, bir gözünü kaybederken, diğer gözü de yavaş yavaş görme yetisini yitiriyor. Cezaevi koşullarında sağlık durumu giderek kötüleşen Şeker’e tam teşekküllü birçok hastane tarafından, “Cezaevinde kalması durumunda hayatı için kesin bir tehlike oluşturulabileceği, hastalığının uzun bir süre tedavi gerektirdiği, cezaevi koşullarında hayatını tek başına idame ettiremeyeceği, cezasının infazının ertelenmesine gerekli olduğu” yönünde rapor verildi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş, bir duruşmaya daha SEGBİS'le katılmayı reddetti

SONRAKİ HABER

Agit Özdemir: Ilısu barajı enerji sorununu çözmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa