26 Eylül 2017 18:02

Şam Hükümeti: Kürtlerin özerkliğini konuşabiliriz

Suriye yönetimi, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasından sonra Kürtlerle özerkliği konuşabileceklerini açıkladı.

Şam Hükümeti: Kürtlerin özerkliğini konuşabiliriz

Paylaş

Russia Today’e konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Suriyeli Kürtler, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin sınırları dahilinde bir tür öz yönetim istiyor ve bu mesele müzakere edilebilir, tartışılabilir” ifadelerini kullandı

Muallim, “IŞİD’i ortadan kaldırdıktan sonra onlarla masaya oturup, gelecek için bir formül üzerinde bir anlaşmaya varabiliriz” diye konuştu.

BAĞIMSIZLIĞA RET

Irak Kürdistan Bölgesi’nde önceki yapılan bağımsızlık referandumuna da değinen Muallim, “Bu meseleyi kategorik olarak reddediyoruz ve Irak’ın birliğinden yanayız” ifadesini kullandı.

Velid Muallim’e, Türkiye’nin Astana sürecindeki garantörlüğü ve İdlib’deki çatışmasızlık bölgesine gözlemci gönderecek olması da soruldu.

Muallim, “Suriye’de hükümetin kabul etmediği her tür dış güç varlığı yasadışıdır. İdlib’de bir çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasını kabul ettik çünkü bunu Türkiye’nin niyeti açısından bir test olarak gördük” dedi. 

DEYRİZOR GERİLİMİ

Suriyeli Kürtler, ülkede IŞİD sonrası dönemde kantonlara ayrılmış özerk bir yönetim istiyor.

Kürtler Suriye’nin kuzeyindeki geçen hafta yerel seçim düzenlemişti.

ABD’nin desteklediği SDG ile Suriye ordusu şimdiye kadar çatışmaktan kaçındı. Ancak SDG, Pazartesi günü Suriye’nin müttefiki Rusya’yı kendi savaşçılarına Deyrizor’da hava saldırısı düzenlemekle suçladı. Moskova ise bunu yalanladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, 2017 başlarında yaptığı bir açıklamada Suriye Kürtlerinin IŞİD’le savaşının 2meşru olduğunu” söylemiş ve Kürtler ile Şam arasında uzlaşı sağlanabileceğini söylemişti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise iç savaşın başından beri yaptığı açıklamalarda ülkenin tüm topraklarını geri alacaklarını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Turist getirene teşvik

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa