26 Eylül 2017 17:51

Türkiye şimdi de kuzu ithal edecek

40 yılda koyun varlığının yarısını kaybeden Türkiye, Avrupa birincisi olduğu sığır ithalatının ardından şimdi de kuzu ithal edecek.

Paylaş

1980 yılında 44 milyon 736 bin nüfusa sahip olan Türkiye’deki koyun varlığı sayısı ise 48 milyonun üzerindeydi. Aradan geçen 37 yılda nüfusu neredeyse ikiye katlanarak 80 milyona ulaşan Türkiye’deki koyun sayısı 30 milyona geriledi. Bu yıl 500 bin sığır ithal etme kararı kırmızı etteki krize çözüm olmadı. AKP hükümeti, şimdi de kuzu ithal etme kararı aldı. Et ve Süt Kurumundan yapılan duyuruda, “Kurumumuzca, ithal taze karkas kuzu etlerinin satışına başlanılacaktır” denildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın koyun ithalatı yapılmasına izin verdiği ülkeler arasında Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Yunanistan, Estonya ve Hırvatistan gibi ülkelerin yanısıra Avustralya da yer alıyor. 

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Haziran 2017 itibariyle Türkiye’deki koyun varlığı sayısı 33 milyon. Çareyi ithalatta arayan Türkiye’de küçük ölçekli aile çiftliklerinin sonunu getiren endüstriyel üretim modelleri desteklenirken, verilen desteklerden gerçek üreticilerden çok büyük firmalar yararlanıyor. Oysa kırsal nüfusun en önemli geçim kaynaklarının başında gelen küçükbaş hayvancılık, aynı zamanda büyük yatırımlara ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilen üretici nüfusun yaşam alanında kalmasını sağlıyordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Duru'nun annesinden SGK'ye çağrı: Tüm çocuklar kurtulsun

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...