İşsizlerin mülakat izdihamı

Erzurum merkez Yakutiye ilçesindeki okullarda hizmetli olarak çalışacak 135 kişinin belirleneceği mülakata 808 kişi katıldı.

26 Eylül 2017 17:39
Paylaş

Erzurum'un Yakutiye ilçesindeki okullarda hizmetli olarak çalışacak 135 kişinin belirleneceği mülakata 808 kişi katıldı. Kapılar açılıp mülakatın yapılacağı salona girmek isteyen işsizler izdihama neden oldu.

Erzurum Lisesi Konferans Salonu önüne sabahın erken saatlerinde gelen işsizler, uzun kuyruk oluşturdu. Büyük bir heyecan içinde mülakat saatini bekleyen işsizler, kapıların açılması ile birlikte içeri girmek için yarıştı. Kalabalık nedeniyle bazı kadınlar ezilme tehlikesi karşısında bağırarak tepkilerini gösterirken bazıları kalabalık içinde kaybolan ayakkabılarını aradı. Bu gelişmelerin utanç verici olduğunu belirten işsizler, “Mülakat 08.00’de olacaktı, 09.00’a ertelendi, saat 09.30’da salona aldılar. 130 kişinin alınacağı işe yüzlerce kişi müracaat etmiş. Millet perişan. İşsizliğe çözüm bulunması lazım. Bize de yazık günah” diye konuştu.

YILLARDIR İŞSİZİZ

Salona çocukları ile birlikte girebilen 3 çocuklu Ayşe- Serdar Kay çifti, yıllardır işsiz olduklarını bildirdi. Ayşe Kay, “Çocuklarımızın gelecekleri için iş bulup çalışmaya mecburuz. Evimiz kira, çocuklar okula gidiyor. Yiyecek, giyecek, yakacak lazım. İnşallah ikimizden biri iş bulur da hiç olmaza 9 ay çocuklar ve biraz olsun rahatlarız” dedi.

2 BİN 808 BOŞVURU YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında kadro tahsis edildiğini belirten İşkur Müdürü Recep Demir işe şunları söyledi “İlçelerdeki okul sayısına göre kadro belirlendi. Müracaat edenler arasında bakanlığın belirlediği kriterlere göre önceliği iş bulma konusunda dezavantajlı olanlara öncelik veriliyor. Yakutiye İlçesi’ne alınacak 135 kişilik kadro için 2 bin 800 kişi müracaat etti. Kriterlere göre bu sayıyı 808’e indirdik. 2 ekimde iş başı yapacak işçiler 9 ay süreyle asgari ücretle çalışacak.” (Erzurum/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bin 800 derecede sigortasız hayatlar

SONRAKİ HABER

Enis Berberoğlu 105 gündür tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...