Muğla'da yaşam savunucuları adliye önünde buluştu

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 'Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu'na tepki gösterdi.

26 Eylül 2017 16:01
Paylaş

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğa koruma alanlarının statülerini düşürdüğünü belirttikleri 'Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu'na adliye önünde tepki gösterdi.

'Halka kurda kuşa sordunuz mu?', 'Köylerimiz, koylarımız ormanlarımız geleceğimizdir sahip çıkıyoruz', 'Gökova'yı vermecez', 'Dört mevsim ekoloji bahane rant şahane', 'Muğla cennet kalsın' dövizleri taşıyan MUÇEP üyeleri, Muğla Adliyesi önünde buluştu.

Su ürünleri uzmanı, MUÇEP Ören temsilcisi Meliha Tekin yeni düzenlemelerle 'doğal sit' tanımının çöpe atıldığını ve ülke genelinde tabiat varlıklarının büyük bölümünün korumasız bırakıldığını söyledi. Muğla'da tarım, zeytinlik, arıcılığın, bitki ve hayvan türlerininin olumsuz etkileneceği bir düzenlemeyi kabul etmediklerini ifade eden Tekin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar bereketli kadim toprağından zeytinini toplayıp, zeytinyağını tükettiğimiz, çıntarını, otlarını, sebze ve meyvesini yediğimiz, denizine para ödemeden girdiğimiz, geçmişimizin anıları ve çocuklarımızın mirasının yok edilmesine seyirci kalamayız. Bu topraklar, kıyılar, koylar nadir yaşayan hayvan-bitki türleri ve muhteşem doğasıyla sadece bizlere ait olmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak uluslararası sözleşmelere imza atığımız  dünya mirasıdır, unutmayalım! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, halkımızdan gizleyip, bir türlü açıklamadığı, sözde 'Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu'na dayanarak doğa koruma alanlarının yeniden değerlendirilmesi ve koruma statülerinin düşürülmesi, değiştirilmesi ya da kaldırılması işlemi kabul edilemez. Üstelik, bir sır gibi saklanan bu rapor, kamu vicdanına sığmayacak şekilde mimarlık, mühendislik, gayrimenkul gibi özel şirketlere hazırlatılmıştır. Raporda ekolojiden ziyade, ekonomik kaygılar hakimdir. İmara açılacak, adrese teslim pek çok değişiklikler içermektedir. Yöre halkının ihtiyaçları değil, büyük sermayenin çıkarları ön plana alınmış, haritalar ona göre işaretlenmiştir."

Doğa için adalet istediklerini ifade eden Tekin, değişikliklerin iptali için yasal süreci başlattıklarını söyleyerek, "Bilgi edinme hakları hiçe sayılarak, yalan söylenerek, bilimsellikle bağdaşmayan, anayasaya, yasalara, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak, adeta yangından mal kaçırırcasına onaylanan Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi SİT değişikliklerinin iptal edilmesi için yasal süreci bugün başlatmış bulunuyoruz. Dava, Muğla Çevre Platformu bileşenlerinden TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından açıldı. Bizler, Muğla Çevre Platformu bileşenleri sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar olarak yasal ve meşru zeminde davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin ve Muğla'nın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz! Muğla cennet kalacak" diye konuştu. (Muğla/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Londra’da metro istasyonu patlama nedeniyle boşaltıldı

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesini olanak sağlayan teklif kabul edil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa