26 Eylül 2017 15:23
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Eylül 2017 15:50

Yunan adalarına ticari yat seferleri yasaklandı

Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların liman çıkışlarını bugünden itibaren yasaklandı. Karar, önlem olarak açıklandı.

Yunan adalarına ticari yat seferleri yasaklandı

Paylaş

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların liman çıkışlarını bugünden itibaren yasakladı. Düzenli sefer yapan yolcu gemilerinin de 12 Ekim'den itibaren Yunanistan karasularına sefer yapmaları yasaklanırken, liman çıkışlarına izin verilmeyeceği belirtildi. Denizciler, bu karardan rahatsız olurken, kararın gözden geçirilmesini istedi.

Bakanlığın, bazı Yunan adalarına sefer düzenleyen yatları tutuklanmasıyla ilgili böyle bir önlem kararı aldığı belirtildi. Son aylarda Kos ve Rodos Limanları'na sefer yapan Türk bayraklı 6 gemi ve 5 turistik ticari yatın, Paris Memorandumu (Paris MoU) kapsamında yapılan denetimler sonucu tutuklanmasıyla birlikte, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı önlem amaçlı karar aldı.

Karardan en çok etkilenecek yerlerin başında gelen Muğla'nın Bodrum ve Marmaris, Aydın'ın Kuşadası, İzmir'in Dikili ve Balıkesir'in Ayvalık ilçesi'nde, denizciler, kararın tekrar gözden geçirilmesini istedi. Liman başkanları da dün Ankara'da konuyla igili düzenlenen geniş kapsamlı toplantıya katıldı.

'SORUN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLEBİLİR'

Bakanlığın kararını değerlendiren Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Yunan makamlarının12 metrelik tekneye, gemi muamelesi yaptığını, Ege'nin mimari özelliklerini yansıtan gulet ve ahşap yatların denetime bile tabii tutulmaması gerektiğini belirtti.

'KARARIN GÖZDEN GEÇİRİLECEĞİNE İNANIYORUZ'

Bodrum Feribot İşletmeleri Limited Şirketi Genel Müdürü Metin Önder ise 12 Ekim'den itibaren adalar arasında yolcu taşıyan feribot ve ticari gemilerin Yunan adalarına gidişinin yasaklanmasının kış aylarında Yunan adalarına sefer yapan şirketleri sıkıntıya sokacağını belirtti.

'SAĞDUYU İLE SORUNUN AŞILACAĞINA İNANIYORUM'

Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Arif Yılmaz ise bu durumun sadece bu yıl değil geçtiğimiz yıllarında sorunu olduğunu vurgulayıp, şöyle konuştu:

"Ancak, şimdi patlak verdi. Yunan makamlarının gemi diye gösterdiği 15-30 metre arasındaki yatlarda yapılan aramalarda tabii ki Gemi Yönetmeliği belgesi bulunması mümkün değil. Bu konuda bizim de eksiklerimiz olabilir. Uluslararası sulara çıkacak tüm yatlarımızın belgelerinin tam olması gerekir. Şu an iki ülke arasında denizde yaşanan bir kaos var gibi görülse de Türk ve Yunan denizcilerin sağduyu ile hareket edip, bu krizin kısa zamanda aşılacağına inanıyorum." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Müdür, 10 yaşındaki öğrenciyi 'hırsız' diye teşhir etti

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa