28 Temmuz 2012 07:13

İpa Performans Sanatı Festivali ilk kez İstanbul'da

IPA performans sanatı festivali, bu yıl ilk kez İstanbul ’da. 2006’dan beri Almanya’da düzenlenen festival ilk kez yurt dışına çıkıyor. Festivalin Türkiye’deki lokal ortağı Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği tarafından 9 Ağustosta başlatılacak olan festival, aynı zamanda İstanbul’daki güncel sanat üzerine

İpa Performans Sanatı Festivali ilk kez İstanbul'da
Paylaş
Sevda Aydın

Almanya’da adını duyuran IPA performans festivali bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenecek. Güncel sanat performanslarına ağırlık veren festivali bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Özge Çelikaslan: IPA İstanbul, içerisinde uluslararası performans festivalini de barındıran daha geniş bir eğitim projesi. Farklı ülkelerden genç sanatçılar performans sanatçısı eğitimcilerle yaklaşık bir haftalık bir çalıştay gerçekleştirecekler. The Swiss Arts Council Pro Helvetia desteğiyle gerçekleştireceğimiz festivalde 29 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında, Finlandiya’dan Roi Vaara, Almanya’dan Jürgen Fritz ve İngiltere’den Lynn Lu, 16 ülkeden 46 genç sanatçı ile birlikte 3 ayrı çalıştay gerçekleştirecek. 9-11 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde ise, çalıştaylara katılan öğrencilerin yanı sıra yerel ve uluslararası 20 performans sanatçısı farklı mekanlarda performanslarını sunacaklar.

HİYERARŞİYİ KALDIRIP, BİRLİKTE ÜRETMENİN ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ

Festivalde bu yıl yer alacak performanslar neler?

Burçak Konukman: Bu yıl atölye çalışmalarını gerçekleştirecek eğitimcilerimizin yanında yine farklı ülkelerden farklı sanatçılar performanslar yapacak. Festivalin daha önceki yıllarında çalıştaylara katılan öğrenciler arasından seçilenler ikinci haftada performans yapabiliyordu. Biz bu sene öğrenciler arasında seçim yapmadan katılımcıların isterlerse performans yapmasına uygun bir platform hazırladık. Eğitimci hocalar, performans sanatçıları, davetli sanatçılar ve öğrenciler aynı festivalde performans yapabilecekler. Bir nevi sanatçılar arasındaki hiyerarşiyi kaldırmış olduk. Artistik Direktörümüz Jürgen Fritz’in deyimine göre daha demokratik bir platform oluşturuyoruz. İstanbul sanat piyasasının son yıllarda büyük holdinglerin etkisi altına alındığı bir ortamda İstanbul sanat mekanlarını farklı ülkelerden performans sanatçılarının kullanımına açıyoruz. Hiyerarşiyi kaldırıp, birbirinden öğrenme, birlikte yaşama, birlikte çalışma ve birlikte üretme pratiklerinin önünü açmaya çalışıyoruz.

Festival katılımcılarının yanı sıra bir de konuklarınız var. Lala Nomada, Jürgen Fritz, Nora Jacobs gibi isimleri konuk edeceksiniz. Konuklarınızın çalışmalarından da biraz bahseder misiniz?

Burçak Konukman: Festival’e davet ettiğimiz sanatçıların çoğu IPA’ya daha önce katılmış sanatçılar. IPA bir okul gibi. Ve aslında biz mezunları da aramızda görmek istedik. Almanya’dan, İsviçre’den ve İtalya’dan son yıllarda performans festivallerine katılan sanatçıları davet ettik. Farklı coğrafyalardan farklı yaklaşımları İstanbul’da görebileceğimiz çeşitlilikte bir performans festivali düzenliyoruz.  

Festival kapsamında bir de yaz kampı düzenlenecek. Performans sanatçıları sanatlarına dair neleri tartışacak kampta?

Burçak Konukman: Performans sanatının en sıkıntılı kısmı eğitim basamağı. Lisans düzeyinde performans eğitimi veren okullar yok denecek kadar az. Master ve doktora düzeyinde bazı eğitim olanakları bulunsa da, performans sanatının en iyi aktarım biçimi, bu alanda belirli noktalara gelmiş hocaların kendi yaklaşımlarını genç öğrencilerle paylaşımından geçiyor. Bu yaz kampta performans sanatının ne olduğu tartışılacak, performanslar yapılacak. Bu tartışmaya katılmak için “Teaching Performance Art” (Performans Sanatı Eğitimi) başlıklı bir konferans düzenliyoruz 11 Ağustos tarihinde. Türkiye’den ve yurt dışından gelen konuklar, sanatçılar ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek olan konferansta performans eğitimi, Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki gelişimi, etkisi tartışılacak, konferansa herkesi bekliyoruz. (İstanbul/EVRENSEL)


GÖRSEL SANATTA POLİTİK KONULARI SORGULAYAN PROJELER HEDEFLİYORUZ

Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneğinin çalışmalarını ve hedeflerini anlatır mısınız?

Özge Çelikaslan: Kısa adıyla KozaVisual olarak faaliyetlerimize 2007 yılında Ankara’da başladık, 2 yıldır İstanbul’da devam ediyoruz. Sanatçılar, kültür ve sanat emekçileri ve sosyal bilimcilerin bir arada düşünüp üretebilecekleri bir platform olarak kurulduk. Görsel kültür, görsel ve dijital sanatlardan, video aktivizme ve performans sanatlarına kadar birçok alanda sosyal ve politik konulara ilişkin sorgulayıcı projeler geliştirmeyi ve uygulamayı hedefliyoruz. Sanatçıların üretimlerini sergileyebilme alanlarına ve dağıtım ağlarına ilişkin ana akım ve ticari olmayan, alternatif alanlar ve ağlar geliştirilmesi yönünde çalışıyoruz. Kolektif üretim stratejilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması bağlamında başka inisiyatifler ve marjinal grupların yer aldığı yerel ve uluslararası ağlarla ortak çalışıyoruz. Benzer yönelimlere sahip kolektifler, platformlar ve kurumlarla ağırlıklı olarak görsel kültür ve görsel düşünme araçlarının kullanım olanaklarının ve pratiklerinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına yönelik araştırmalar yürütüyor ve projeler uyguluyoruz. Yaratıcı, yenilikçi, özgürleştirici ve sorgulayıcı sanat pratiklerinin tartışılması ve uygulanmasına yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Sanatın merkezileşmesine, ticari dağıtım mekanizmalarına karşı kolektif üretim ve dağıtım prensibini izliyoruz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Heykel sempozyumunda sanatın evrenselliği tartışıldı

SONRAKİ HABER

BDP olağanüstü kongreye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...