26 Eylül 2017 14:19

AfD’de bölünme süreci başladı

Irkçı parti Almanya için Alternatif'in (AfD) eş başkanı Frauke Petry, AfD'den ayrılacağını ve bağımsız milletvekili olarak görev yapacağını açıkladı.

AfD’de bölünme süreci başladı

Paylaş

Irkçı parti Almanya İçin Alternatif'in (AfD) eş başkanı Frauke Petry, yaşanan görüş ayrılıkları nedeniyle AfD'den ayrılacağını ve bağımsız milletvekili olarak görev yapacağını açıkladı. Frauke Petry, Pazar günü yapılan seçimlerde aday olduğu bölgede parti listesinden değil, doğrudan milletvekili seçilmişti.

Petry, yaptığı açıklamada “AfD içerisinde politikaların içeriği üzerinde bir anlaşmazlık yaşandığını açıkça ifade etmemiz ve toplumun açık açık tartışılması yönündeki çağrısını göz önüne alarak, bu konuda sessiz kalmamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Pazartesi günü AfD'nin lider kadrosundaki diğer bazı isimlerle birlikte basın toplantısı düzenleyen Petry, kararını açıkladıktan sonra aniden toplantıyı terk etti ve basın mensuplarının sorularını yanıtlamadı. Bu kararın, parti için de sürpriz olduğu belirtiliyor. Frauke Petry, partisinin özellikle milliyetçilikle ilgili söylemini yumuşatması ve çizgisini daha ılımlı bir hale getirmesi gerektiğini savunuyor. Petry, ayrıca partinin hem bölgesel hem de federal düzeyde başka partilerle ortaklık kurabileceğini de ifade ediyor ve bu nedenle de AfD'nin diğer lider kadroları ile görüş ayrılığına düştüğü ifade ediliyor.

AfD'nin diğer eş başkanı Alexander Gauland ise seçim sonrası "yabancıların Almanya'yı işgal ettiğini" iddia etmiş, buna karşı mücadele edeceklerini ve farklı bir politika izlenmesini isteyeceklerini söylemişti. Önümüzdeki günlerde AfD’den bir grup milletvekilinin de ayrılabileceği ileri sürülüyor. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'deki tekne faciasında yeni detaylar ortaya çıktı

SONRAKİ HABER

Konya'da PTT’ye ait kargo binasında patlama yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa