26 Eylül 2017 12:18

#İnanKızılkaya400 gündür gazetecilikten hapis!

Özgür Gündem Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 400 gündür cezaevinde. 

#İnanKızılkaya400 gündür gazetecilikten hapis!

Paylaş

İnan Kızılkaya’nın gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklu olduğuna dikkat çeken meslektaşları ise Kızılkaya’ya özgürlük talep etmek için bir sosyal medya kampanyası başlattı. #İnanKizilkaya400 etiketiyle sosyal medyada paylaşımlar yapan gazeteciler ve çok sayıda kişi, “#İnanKızılkaya400 gündür, sadece gazetecilik yaptığı için hapiste! Gazetecilik suç değildir” dedi. Kampanya kısa sürede TT listesinde ilk sıralara kadar yükseldi.

KIZILKAYA HAKKINDA 92 DAVA VAR

Özgür Gündem Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, 16 Ağustos’ta İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Özgür Gündem gazetesinin kapatılması sonrası gazetenin polislerce basılması sonrası gözaltına alındı. Kızılkaya 22 Ağustos’ta tutuklandı. Özgür Gündem ana davası nedeniyle 400 gündür tutuklu yargılanan Kızılkaya hakkında 92 dava bulunuyor. Davaların bir kısmı birleştirilirken bir kısmı ise ayrı ayrı devam ediyor. 

Kızılkaya’ya açılan davaların nedeni ise Özgür Gündem’in Sorumlu Yazıişleri Müdürü olmak. Gazete ile dayanışmak amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası’na katılanların yarguılandığı davaların tamamının da ‘sanığı’ durumunda olan Kızılkaya, hakim karşısına çıktığı her duruşmada sözlerini aynı savunma ile noktaladı: “Haberlerimiz ifade özgürlüğü kapsamındadır. Gazetecilik suç değildir.”

CEZAEVİNDE İŞKENCE GÖRDÜ

Kızılkaya gözaltına alınmasının ardından ise pek çok hak ihlaline maruz kaldı. Çıplak aramaya maruz bırakılan Kızılkaya, iki ay boyunca televizyon, gazete ve mektuba erişemedi.  Maruz kaldığı hak ihlallerini de kaleme aldığı bir mektupla anlatan Kızılkaya, “Gözaltına alındıktan sonra gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ile birlikte ayrı bir polis aracına bindirildik. Minibüsün içinde ters kelepçeli şekilde yere yatıran polisler 6-7 saat boyunca periyodik dayak seansları uygularken diğer yandan da ‘Sizi Musa Anter gibi geberteceğiz, asit kuyularına atacağız’ tehditleri savurdular” diye belirtti.

Kızılkaya, mektup yazamadığını, tecrit altında olduğu için donanımlı savunma yapamadığını da aktardı.

ÖZGÜR GÜNDEM YARGILAMALARINDA NE OLDU?

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 3 Mayıs 2016’da başladı. 7 Ağustos 2016’da sona eren dayanışma kampanyasına katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’sine soruşturma açıldı, bu soruşturmaların 38’i davaya dönüştü. 38 nöbetçi yayın yönetmeni 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlalden yargılanıyor. Özgür Gündem soruşturması kapsamında açılan 38 davanın hepsinde Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya da sanık.

ÖNDEROĞLU, NESİN VE FİNCANCI’NIN DAVASI 26 ARALIK’TA

Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra serbest bırakıldı. Üç yazarın davasına 26 Aralık 2017’de devam edilecek. Celal Başlangıç, Cengiz Baysoy ve Jülide Kural’ın yayın yönetmenliği yaptığı günlerde yayımlanan ayrı ayrı yazılardan Yazarlar Ömer Ağın, İmam Canpolat ve İlham Bakır hakkında da dava açıldı. 

62 BİN TL VE 220 AY 15 GÜN HAPİS

Şanar Yurdatapan, İbrahim Bodur, Cengiz Baysoy, İmam Canpolat, Çilem Küçükkeleş, Nadire Mater, Yıldırım Türker, Hasan Cemal, Faruk Balıkçı, Dicle Anter, Derya Okatan, Kumru Başer, Ayşe Batumlu, Jülide Kural, İlham Bakır, Murat Uyurkulak, Murat Çelikkan ve Beyza Üstün’ün davaları karara bağlandı.

ÇELİKKAN TUTUKLANDI

İnsan Hakları Savunucusu, Gazeteci Murat Çelikkan, Özgür Gündem’in ‘nöbetçi genel yayın yönetmenliğini yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı veren mahkeme heyeti, “Sanığın duruşmadaki davranışları ile yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması nedeniyle” diyerek cezada indirime gitmemiş ve cezanın ertelenmesi yönünde bir karar da vermemişti. 

ÖZGÜR GÜNDEM ANA DAVASI

Özgür Gündem’in ana davasında gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyeleri Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Gazetenin Eski ve Yeni Genel Yayın Yönetmenleri Eren Keskin ve Zana Kaya, Yayın Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve Bilge Oykut yargılanıyor. Dava kapsamında Kızılkaya ve Sancılı hâlâ tutuklu. Davanın bir sonraki duruşması 31 Ekim 2017’de görülecek. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

UEFA ve Barcelona'dan Quaresma'ya videolu kutlama

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa