26 Eylül 2017 08:20

Kerkük Valisi’nden Bağdat’a: Gelin de görelim

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Bağdat’ın Irak Federe Kürdistan Bölgesinin referandumuna katılan bölgeye ordu gönderme tehdidine tepki gösterdi.

Paylaş

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Bağdat’ın Irak Federe Kürdistan Bölgesinin referandumuna katılan bölgeye ordu gönderme tehdidine, “Gelin de görelim” yanıtını verdi. IKBY'deki referanduma katılımın resmi rakamlara göre yüzde 72 olduğu açıklandı. Referandumun ardından dünya liderleri ise açıklama yaptı. 

Seçmenler önünde konuşma yapan Kerim, “Irak parlamentosu sadece böyle kararlar alır ama kimse bunları uygulamaz. Eğer vekiller kendinden bu kadar eminlerse Kürdistan’a gelsinler de onları görelim” dedi.

Ayrıca seçmenlere referandum sevincinden havaya ateş açmama ve referandumu boykot eden “diğer azınlıklara baskı yapmama” çağrısında bulunan vali, “Hepimiz aynı Kerkük’te yaşıyoruz” dedi.

Irak meclisi, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde askeri güç bulundurma kararı almıştı.

Meclis Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Meclis, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde vatandaşların güvenliğini korumak için hükümetin askeri güç bulundurması gerektiği kararı aldı" denilmişti.

REFERANDUMA KATILIM ORANI YÜZDE 72

Kürdistan Seçim ve Referandum Yüksek Komisyonu, referanduma katılımın yüzde 72.16 olduğunu belirtti.

Referanduma ilişkin Kürdistan Seçim ve Referandum Yüksek Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 4 milyon 581 bin 255 seçmenden 3 milyon 305 bin 925 seçmenin oy kullandığı, bu veriler ışığında referanduma katılımın yüzde 72.16 olduğu belirtildi. Sonuçların 72 saat içinde açıklanacağı ifade edildi.  

IRAK'TAN 'MÜZAKEREYE HAYIR' ÇIKIŞI

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile herhangi bir müzakereye girmeyeceğini açıkladı. 
Reuters’ın haberine göre Pazartesi akşamı devlet televizyonundan bir konuşma yapan İbadi, “Referandum anayasaya aykırı olduğu için referandumun sonuçlarını tartışmaya veya bir diyaloga girmeye hazır değiliz” ifadelerini kullandı. 

IKBY Mesud Barzani, referandumda bağımsızlık kararının çıkması durumunda Irak ile bağımsızlık müzakerelerine başlamayı hedeflediklerini söylemişti. 

Irak Parlamentosu tarafından görevinden alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ise, Bağdat’ın Irak Kürdistan Bölgesinin referandumuna katılan bölgeye ordu gönderme tehdidine tepki gösterdi. Kerim, seçmenler önünde yaptığı konuşmada, “Irak parlamentosu sadece böyle kararlar alır ama kimse bunları uygulamaz. Eğer vekiller kendinden bu kadar eminlerse Kürdistan’a gelsinler de onları görelim” dedi. Ayrıca seçmenlere referandum sevincinden havaya ateş açmama ve referandumu boykot eden “diğer azınlıklara baskı yapmama” çağrısında bulunan vali, “Hepimiz aynı Kerkük’te yaşıyoruz” dedi.

ABD: İLİŞKİLERİMİZ ETKİLENMEZ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bağımsızlık referandumunun “istikrarsızlığa yol açabilecek muhtemel sonuçları” nedeniyle endişe duyduğunu ifade etti. Sözcüsü aracılığı ile açıklama yapan Guterres, Irak’ın birliğine, toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu belirterek Irak’ın merkezi hükümeti ile Kürt yönetimi arasında yaşanan sorunlara ilişkin yapısal bir diyalog ve yapıcı bir uzlaşma sağlanması çağrısında bulundu.
Beyaz Saray’dan da referandumla ilgili bir açıklama yapıldı. Beyaz Saray sözcüsü, ABD’nin birleşik bir Irak’ın IŞİD’le mücadeleye ve İran’ı da geri püskürtmeye yoğunlaşmasını umduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, ABD’nin Kürdistan Bölgesi ile olan tarihi ilişkilerinin devam edeceği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’ten yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumdan dolayı hayal kırıklığı yaşadığı” belirtildi ancak ABD’nin Kürdistan Bölgesi ile olan tarihi ilişkilerinin “bağlayıcılığı olmayan bu referandumdan” etkilenmeyeceği kaydedildi.

KANADA: SAYGI DUYUYORUZ

Kana Başbakanı Justin Trudeau ise, bağımsızlık referandumuyla ilgili, “Kürtlerin gerçekleştirdiği sürece saygı duyuyorum” açıklaması yaptı. Golbal News’e konuşan Trudeau, “Başka bir ülkenin içişlerine müdahale edilmesine karşı hassasız” ifadelerini kullandı.

İRAN MECLİSİNDE 'REFERANDUM' OTURUMU

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı çıkan İran’da, parlamento yarın kapalı bir toplantı düzenleyecek. Toplantıda, milletvekillerine IKBY’nin referandumu konusunda brifing verileceği belirtildi. Devlet televizyonuna konuşan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Irak’ın Kürt bölgesindeki unsurların provokasyon yaptığı’nı savundu.

KATALONYA ÖZERK BÖLGESİ BAŞKANINDAN BARZANİ'YE TEBRİK

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesut Barzani’yi dün gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu dolayısıyla, tebrik etti. Katolonya da İspanya’ya karşı bağımsızlı referandumu kararı almış, İspanya Anayasa mahkemesi bu kararı iptal etmişti. Twitter’dan açıklama yapan Puigdemont, Barzani ile yaptığı görüşmeye ilişkin şu bilgileri verdi: “Bu sabah Başkan Barzani’yi telefonla arayarak, Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleşen referandumdan dolayı tebrik ettim. Telefon görüşmesinde, ikimiz de referandumdan başarılı bir sonuç alma temennisinde bulunduk.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner'e soruşturma

SONRAKİ HABER

Servis minibüsünün altında kalan 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa