26 Eylül 2017 07:09

'Uykusuzluk ölüme yol açıyor'

Aşırı uykusuzluk kalp hastalıklarından, obeziteye ve kansere kadar birçok ölümcül sağlık sorununu beraberinde getiriyor.

'Uykusuzluk ölüme yol açıyor'

Paylaş

ABD'nin Kaliforniya Üniversitesindeki uyku araştırmaları bölümünü yöneten Profesör Matyuv Walker, "En az 8 saat uyumak zorunlu olmalı" ifadelerini kullandı. İngiliz profesör, "Doktorlar insanlara uyku ilacı yazıyor ancak ihtiyaçları ilaç değil düzenli uyku" şeklinde konuştu.İngiliz uyku araştırmacısı Profesör Walker, "Aşırı uykusuzluk öldürüyor, insanlara reçete ile uyku yazılmalı" dedi.

Sputnik'te yer alan haberde, "Az uyku ile idare etmek övünülecek bir şey değil" diyen profesör, "Uyumak, tembelliğin göstergesi değildir" ifadesini kullandığı belirtildi.

Ayrıca, İnsanların modern çağda giderek yalnızlaştığını söyleyen bilim insanı, kimsenin ailelerinden akıllı telefonlarından ya da eğlenceden ödün vermek istemediğine vurgu yapıyor.

'UYUMAK İÇİN DE ALARM KURUN'

İngiliz profesörün bir çözümü de var: Sabah uyanmak için olduğu gibi gece yatmadan yarım saat öncesine alarm kurmak. Alarm çaldıktan sonra uykuya hazırlanmak gerekiyor.Aşırı uykusuzluk, kanser, diyabet, kalp hastalıkları, inme, obezite ve ruh sağlığı sorunları ile ilişkilendiriliyor. Düzenli uykunun önemine vurgu yapan uzmanlar, uykusuzluğun olumsuz etkilerinin de tek bir günde ortadan kalkmadığına dikkat çekiyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Zarrab davasında telekonferansla tanık dinlenecek

SONRAKİ HABER

Avrupa’da binlerce öğrenci çevre için sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa