25 Eylül 2017 19:53

Yoksulluk göstergesi: Ekmekle besleniyoruz

Türkiye’de yıllık kişi başına düşen ekmek tüketimi Avrupa ülkeleri ortalamasının 3 katına yakın. Et ve süt tüketimi ise yetersiz.

Yoksulluk göstergesi: Ekmekle besleniyoruz

Paylaş

Türkiye’de yıllık kişi başına Avrupa ülkelerinin 3 katına yakın 140 kilogram ekmek tüketiliyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin verilerine göre (TZOB) ekmeğin dışında en çok buğday ve domates tüketiliyor. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kişi başına yıllık tüketimin buğdayda 182.9, domateste 118.6 kilogram olduğunu söyledi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, nüfusu 80 milyonu bulan, 5 milyon sığınmacı ve yabancıyı ülke topraklarında barındıran, 40 milyona yakın turisti ağırlayan bir ülke olarak özellikle tahıl, meyve, sebze tüketiminin önemli boyutlara ulaştığını belirtti.

ET VE SÜTTE TÜKETİM YETERSİZ

Türkiye’de tahıl, meyve ve sebze tüketim miktarlarının yüksek olduğunu, buna karşın içme sütü, et ve et ürünlerinde tüketim rakamlarının gelişmiş ülkelere göre düşük kaldığını vurgulayan Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Tahıl, meyve ve sebzede tüketimimiz hayli fazla. Buğday tüketimimiz Avrupa ortalamasının iki katına yaklaşıyor. Türkiye’de ekmek tüketimi kişi başına 140 kilogramı buluyor. Çoğu Avrupa ülkesinde bu rakam 50 kilogram civarında. Sebze tüketimimiz Avrupa’nın iki katı. Meyve tüketiminde de Avrupa’nın önündeyiz. 36.2 kilogram olan yıllık kişi başına et tüketimimiz yetersiz. Et tüketimi Bangladeş, Hindistan gibi ülkelerde yıllık kişi başına 4 kilogramlara kadar düşerken, Avustralya, Kuveyt, ABD gibi ülkelerde 110-120 kilogramı buluyor. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde 80-90 kilogramlar civarında seyrediyor”.

Su ürünleri tüketimi dünyada 16-17, Avrupa Birliği’nde 23, Güney Kore’de 60, Japonya’da 70, İzlanda’da 90, Maldivlerde 139 kilogramı bulurken, Türkiye’de 7.7 kilogramda kalıyor.

Bayraktar, “Üç tarafı denizlerle çevrili iki yarımadadan oluşan ve 4 denize kıyısı olan ülkemizin balık tüketimin dünya ortalamasının yarısında kalması bize yakışmıyor” eleştirisini yaptı.

ÜRETİM AÇIĞI OLAN ÜRÜNLER

Palm yağı, soya, muz, pamuk, ayçiçeği gibi birkaç istisna hariç hemen bütün ürünlerde önemli bir üretim açığı olmadığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Üretim açığını esas itibarıyla yağlı tohumlar ve pamukta veriyoruz. Buğday, ayçiçeği ithal ediyoruz ama bu ürünlerde işlenmiş ürün ihracatımız da fazla. Son yıllarda üretim artışı sağlansa da hâlâ ayçiçeği ve pamukta üretim açığımız var. Soyanın yaklaşık yüzde 93’ünü, palm yağının tamamını ithal ediyoruz. Muzda tüketimin yarıya yakınını yurt dışından karşılıyoruz. İstisnalar hariç birçok üründe üretimimiz yeterli.”

YILLIK EN ÇOK TÜKETİLENLER

ÜRÜNTÜKETİM (TON)

Sebze

22 milyon

Meyve

11 milyon

Tahıl

15.7 milyon

Patates

4.1 milyon

Ayçiçeği

2.06 milyon

Şeker

2.06 milyon

Soya

1.15 milyon

 

ÖNCEKİ HABER

Fıstık bahçesinde ve şehir çöplüğünde çocuk emeği sömürüsü

SONRAKİ HABER

SMA hastası oğlunu kaybeden baba: Artık gelecek ilacın kıymeti yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa