25 Eylül 2017 19:37

Fıstık bahçesinde ve şehir çöplüğünde çocuk emeği sömürüsü

Urfa’da fıstık bahçelerinde ve İzmir’de şehir çöplüğünde çocuk emeği sömürüsü yaşanıyor.

Paylaş

Urfa’da başlayan fıstık hasadı, yoksul aileler ve çocukları için bir sömürü alanı. Günde 37 TL’ye çalışılan bahçelerde 10 ile 18 yaş aralığındaki çocuklar, sabah saat 05.00’ten akşam saat 17.00’ye kadar amansız sömürülüyor. İzmir’in görünmeyen yüzlerinden, Çiğli’deki kentin tüm çöplerinin döküldüğü Harmandalı Çöplüğü de çocukların ölümüne çalışarak ekmeklerini çıkardıkları bir yer.

BAŞKA ÇARE YOK!

Aşık (Aşıklar) Mahallesi’ndeki bahçelerde küçük bedenleriyle ağaçtan ağaca tırmanan çocuklar, bu mesaiyi ise yaşamlarının bir parçası olarak kabullenmiş durumda.

13 yaşındaki 8’inci Sınıf Öğrencisi Hatice Polat, en çok sıcaktan etkilendiğini belirterek, güneş yanıklarına karşı yüzünü kapattığını ancak bu halde de nefes almakta zorlandığını söyledi. Fıstık işinde genelde erkeklerin ağaca çıktığını kaydeden Polat şu bilgileri veriyor: “Kadınlar alt dallardaki fıstıkların yanı sıra yere düşmüş fıstıkları toplar. Ancak erkeklerin gelmediği günlerde ağaca çıkmak ve fıstıkları taşımak gibi tüm işi biz kadınlar yaparız. Dolayısıyla daha fazla yoruluyoruz.  Fıstıklar ağır olduğu için belimiz ağrıyor. Ağaca çıktığımız zaman da düşme tehlikesi yaşıyoruz. Bir bardakta 20 kişi su içiyoruz. Ayrıca sıcaklardan kaynaklı terli halde su içiyoruz. Zaman zaman bundan dolayı hasta oluyoruz. Ancak para kazanmak için her şeyi göze almak zorunda kalıyoruz”.

ELÇİYE 3 TL’YE...

Ailesinin durumu iyi olmadığı için çalıştığını ifade eden çocuk işçilerden 17 yaşındaki Yusuf Taş da, yaptıkları işin ayrıntılarını şöyle anlattı: “Arkadaşlarımız ile elçilere başvuruyoruz. Yevmiyelerimiz 40 TL’dir. Aldığımız 40 TL’nin 3 TL’sini elçilere veriyoruz. Yaklaşık olarak 15 gün fıstık işinde çalışıyoruz. Aldığımız para ihtiyaçlarımızın bir kısmını karşılıyor. Çalıştığımız günler hiçbir şey yapamıyoruz. Gün boyunca çalıştığımız için yorgunluktan hareket edemiyoruz. Eve gittiğimiz gibi yatıyoruz.”


İŞÇİLER ÇOCUK, SOSYAL GÜVENCE YOK

Harmandalı Çöplüğü büyük çöp sahasında İzmir Büyükşehir Belediyesinden bağımsız çalışan onlarca emekçi, harıl harıl çöpleri karıştırıyor. Plastik, metal, cam, kağıt, maden tek tek ayıklanırken, yine belediyeye ait olmayan kamyonlarla ayrıştırma sahalarına taşınıyor. Çöp sahasında atıkların ayıklanmasını da sadece belediye ile anlaşması olan hurdacılar yapabiliyor.

Ayıklama işleminin ardından ayrıştırma sahalarına taşınan atıklar, özelliklerine göre ayrıştırıldıktan sonra paketlenerek, geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. İşçiler emeklerinin karşılığı olarak günlük 60 lira yevmiye ile çalışıyor. Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Sivas’tan gelen işçilerin yanı sıra Suriyeli mültecilerin yoğun olarak çalıştığı çöplükte, işçilerin çoğunluğu çocuk ve kadın. Konuşmaktan çekinen işçiler, hiçbirinin sosyal güvencesi olmadığını dile getiriyor. Sadece yemekleri ve servislerinin karşılandığını belirten işçiler, yemeklerini çöp sahasında yerken, servislerinin de yine çöp kamyonları olduğunu belirtiyor. Kimi işçiler ise gece çöp alanında kurulan barakalarda kalmak zorunda.

‘TEK SİGORTAMIZ ALLAH’TIR’

Kendisi de işçi olan Ünal Yeşil (28), sabah erken saatte işçileri kamyonla evlerinden aldığını dile getiriyor. 12 yaşından 25 yaşına kadar çocuk, genç erkek ve kadınlarla beraber çalıştıklarını dile getiren Yeşil, kentin bütün pisliğini çektiklerini ifade ediyor. Sosyal güvenceleri olup olmadığı yönündeki soruya Yeşil, “Tek sigortamız Allah’tır” sözleri ile cevap veriyor.

YAPMAZSAK AÇ KALIRIZ

Barakada kalan işçilerden Ferhat Tekin (33), “Ekmeğimizi çöplükten çıkarıyoruz. Hep birlikte çalışıyoruz. Çalışma koşullarımız ağır. Çaremiz olmadığı için bu işi yapıyoruz. Bugün hastaneye gitsem hastanede hemen yoğun bakıma alırlar. Ama yapacak bir şeyimiz yok. Yapmasak aç kalacağız. İş zor, pis bir iş. Ama alın teri güzeldir. Yaptığımız bu işle ülkenin ekonomisine de katkı sunuyoruz. Kapatacağız diyorlar ama onların da işine geliyor” diyor. (Urfa/İzmir/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tiyatro Agon perdelerini 3 yeni oyunla açıyor

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa