25 Eylül 2017 16:03

Selahattin Demirtaş duruşmaya SEGBİS'le katılmayı reddetti

Selahattin Demirtaş, Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına SEGBİS'le katılmayı reddetti. Duruşma ertelendi.

Paylaş

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Elazığ'da açılan davanın görülmesine devam edildi. Demirtaş duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılmayı reddetti. Mahkemede, SEGBİS ile duruşmaya katılmak istemeyen Demirtaş için, 'SEGBİS sistemiyle savunmaya çıkmadığı takdirde susma hakkını kullanmış sayılacağına'na ilişkin ara karar vererek duruşmayı erteledi.

Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, "Terör örgütü propagandası yapmak ve suç ile suçluyu övmek" iddiasıyla hakkında dava açılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına bugün devam edildi. Demirtaş'ın katılmadığı duruşmada Mahkeme, Demirtaş'ın avukatlarının 694 sayılı KHK'de yer alan SEGBİS ile ilgili düzenlemenin Anayasaya aykırılık yönünde incelenmesi için Anayasa Mahkemesine gönderilmesi talebini reddetti.

'SUSMA HAKKINI KULLANMIŞ SAYILACAK'

Mahkeme ayrıca 'Sanığın 694 sayılı KHK ile getirilen düzenleme dikkate alınarak ülkenin bulunduğu olağanüstü şartlar nedeniyle CMK'nın 196 maddesi gereğince SEGBİS sistemiyle savunmasının alınmasına, SEGBİS sistemiyle savunmaya çıkmadığı takdirde susma hakkını kullanmış sayılacağına' ilişkin karar verdi.

Mahkeme, önceki duruşmada Demirtaş'ın duruşmaya SEGBİS yoluyla bağlanması için Edirne Cezaevine müzekkere yazmış, Demirtaş bunu kabul etmeyerek duruşmada bizzat bulunmak için dilekçe vermişti.

Mahkeme duruşmayı 13 Şubat 2018 tarihine erteledi. (Elazığ/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Macron, senato seçiminde umduğunu bulamadı

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa