Tanrıkulu’dan ‘sessiz kalmayın’ çağrısı

Tanrıkulu’dan ‘sessiz kalmayın’ çağrısı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir yazılı açıklama yaparak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu hakkındaki iddialar karşısında hukuk örgütlerine “sessiz kalmayın” çağrısında bulundu.Tanrıkulu, Danıştay Başkanı Karakullukçu hakkında kamuoyuna yansıyan “vahim iddialar” nedeniyle, 2575 say

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir yazılı açıklama yaparak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu hakkındaki iddialar karşısında hukuk örgütlerine “sessiz kalmayın” çağrısında bulundu.
Tanrıkulu, Danıştay Başkanı Karakullukçu hakkında kamuoyuna yansıyan “vahim iddialar” nedeniyle, 2575 sayılı Danıştay Kanunu’nun 67 ve devamı maddeleri ile 76 ve devamı maddeleri bağlamında soruşturma ve kovuşturma başlatılması için Danıştay Başkanlığına başvuruda bulunduklarını anımsattı.

SAYGINLIĞA ZARAR VERECEK İDDİALAR

Türkiye’de yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkeleri ile yargının saygınlığına ciddi şekilde zarar verebilecek mahiyetteki iddialar ortaya çıktığını ifade eden Tanrıkulu şunları kaydetti:
“Bu iddialar herhangi bir yargı mensubunun görevden çekilme nedenidir. Avukatların örgütlü olduğu Baroların, üst örgütleri olan Türkiye Barolar Birliğinin, yargı mensuplarının örgütlendiği YARSAV ve Demokrat Yargının ve diğer hukukçu sivil toplum hukukçu örgütlerinin bu duruma sessiz kalmaları düşünülemez. İlgili tüm kurum, örgüt ve kuruluşları bu konuda sorumluluk almaya ve görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyorum.” (ANKARA)

www.evrensel.net