İpar Buğra çok sevdiği doğaya emanet artık

İpar Buğra çok sevdiği doğaya emanet artık

Türkiye ekoloji mücadelesinin önde gelen isimlerden, Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra, Karaburun'da sonsuzluğa uğurlandı. 

Yakalandığı kanser hastalığı sonucu 61 yaşında yaşamını yitiren Buğra'yı yolcu etmek için İzmir, Ayvalık, Aydın, Bodrum, Fethiye, Çeşme, İstanbul gibi birçok yerde yaşam savunucuları Karaburun'a geldi. Buğra için Karaburun Meydanında bir de tören gerçekleştirildi. Tören'de konuşan Buğra'nın mücadele arkadaşları ve dostları onun özellikle Karaburun ve ülkenin dört bir yanındaki çevre mücadelesine verdiği emeklerini anlattı. 

YAŞAM SAVUNUCULARININ YOL ARKADAŞI

Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır İpar Buğra'nın yaşadığı yeri güzelleştirmek ve korumak adına yıllarca didindiğini belirterek, onun yerini doldurmanın çok zor olduğunu söyledi.

Ayalık’tan gelerek törene katılan Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler, Ayvalıkta verdikleri ekoloji mücadelesi sırasında ne zaman gereksinim duysalar İpar Buğra'yı aradıklarını, Buğra'nın da son derece özverili bir şekilde kendilerine yardım etmeye çalıştığını aktardı.

Çeşme'den Küçük kızı ile törene gelen Esen Fatma Whiting, RES mücadelesi sürecinde tanıdığı Buğra'nın yaşamını yitirdiği ana kadar kendilerinin en önemli yol arkadaşı olduğunu söyledi. 

EKOLOJİ MÜCADELESİNİN ÖNCÜ KADINLARINDAN

EGEÇEP adına konuşan EGEÇEP YK üyesi ve gazetemiz İzmir muhabiri Özer Akdemir de, İpar Buğra'nın Türkiye çevre hareketi ve Ekoloji mücadelesinin önderlerinden olduğunu belirterek, "Ekoloji hareketi Bergama köylülerinden bu yana kadınların önderliğinde ve özverisiyle yürüyor. İpar Buğra da bu öncü kadınlardan birisiydi. Onun son nefesine kadar sürdürdüğü yaşamı savunma mücadelesi şimdi hepimizin omuzlarındadır. Onu çok sevriği doğanın kucağına emanet ediyoruz. Rüzgarlar yoldaşı olsun" dedi. 

Törenin ardından alkışlar eşliğinde Karaburun Merkez Camiine götürülen İpar Buğra'nın cenazesi burada yapılan dini törenin ardından Karaburun mezarlığında toprağa verildi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER İpra Buğra

3 yorum yapılmış

  1. mehmet vergili 28 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Çevre mücadelesinin yılmaz bir neferi yodaşımızı daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz .Anısı önüde saygıyla eğiliyor yıldızlar yoldaşı olsun.

  2. Merih Yücel 28 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Doğa bir savunucusunu kaybetti. Bizler bir yoldaşımızı kaybettik. Telafisi mümkün değil. Çok üźgünüm. Adını ve mücadelesini yaşatacağız. Giďerek azalsak da, son nefesimizi kadar, yarına yaşamı taşımaya devam. Önemli olan, yaşamımıza Ipar gibi anlam katabilmek. Işıklarla uyusun.

  3. Şerife yaramış 29 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Esen fatma whiting hanım kangurunuz ergonomik değil bebeğinizin omurgasını ve kendi bel sağlığınızı düşünüyorsanız kullanmayı acilen bırakın.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.